به روز شده:  11:29 گرينويچ - چهارشنبه 22 دسامبر 2010 - 01 دی 1389

"ابروی پیوسته تاجیکی" سمبول کارزاری در آمریکا شد

ابروی پیوسته تاجیکی سمبول کارزار تازه گروهی از فمینستان آمریکایی شده است

"ابروی پیوسته تاجیکی" سمبول کارزاری تازه از سوی گروهی از فمینستان آمریکایی شده است.

انجمن فمینستان (طرفداران مکتب اصالت زن) موسوم به "فمینیستینگ" (Feministing) در آمریکا ماه دسامبر را ماه "Decembrow"، یعنی "ماه ابرو" اعلام کرده است.

واژه مرکّب انگلیسی "Decembrow" از دو کلمه انگلیسی December (دسامبر) و eyebrow (ابرو) گرفته شده است.

انجمن "فمینیستینگ" از طرفداران خود دعوت کرده است که طول ماه دسامبر ابروان خود را شکل ندهند (نچینند)، تا این که ابروهایشان به هم پیوند خورد.

لار ادیلمن، یکی از مسئولان انجمن "فمینیستینگ" در سایت این انجمن نوشته است که از این طریق زنان می‌توانند در تبلیغ فعالیتهای خیریه سازمانهای مبارزه با امراض زنانه و جمع‌آوری مبلغهای خیریه برای این سازمانها سهم بگذارند.

"ماهی ابرو"

خانم ادلمن گفته است، ‌اندیشه راه‌اندازی کارزار “ماه ابروی پیوسته” پس از گزارش "جایی که ابروی پیوسته سلطنت دارد" در مجله اینترنتی گلوبال پست (Global post) پیدا شد.

این گزارش تصویری از علاقه‌مندی زنان و دختران تاجیک به داشتن ابروی پیوسته حکایت می‌کند.

مسئول انجمن طرفداران مکتب اصالت زن "فمینیستینگ" گفته است که با دیدن این گزارش تصمیم گرفته است، کارزاری همانند به کارزار همه‌ساله مردان تحت عنوان "Movermber" به راه ‌اندازد.

در کارزار مردانه "Movember" مردهای آمریکایی طول ماه نوامبر سبیل خود را نمی‌تراشند و از این راه به جلب مبالغ خیریه برای مبارزه با سرطان بیضه و بیماری غده پروستات می‌پردازند،

خانم ادلمن افزوده است: "ما باید در مورد معیارهای زیبایی وجود تفاوتها را قبول داشته باشیم."

موجوده می‌گوید که شوهرش به خاطر ابروی پیوستش او را به زنی انتخاب کرده است

اما ابروی پیوسته با معیارهای زیبایی در آمریکا و اروپا امروزها چندان سازگار نیست و ظاهراً از این لحاظ، دعوت پیوستن به این کارزار در میان زنان کشورهای غربی، بخصوص در آستانه جشنهای کریسمس و سال نو واکنشهای متفاوتی در پی داشته است.

یک نفر که خود را "Snowy water" معرفی کرده، در فارم مربوط به "ماه ابرو" در سایت "فمینیستینگ" می‌نویسد: "من ابروان کلفت و سیاهی دارم. اما به نظر من، ابروان پیوسته ظاهر انسان را بسیار مسخره می‌سازد، مثل شاهماهی که دونیمه شده است."

اما شخص دیگری به نام نزه در این باره ‌اندیشه دیگری دارد: "بیسیار جالب است. مویهای بدن در زنان همیشه برای من جذاب بوده است. این خیلی طبیعی و اصیل است و من از اصالت خوشم می‌آید."

عده‌ای از طرفداران مکتب اصالت زن یا فمینستان در مقابل "پرستش زیبایی مصنوعی" زیبایی طبیعی را تبلیغ می‌کنند و از این لحاظ، نچیدن مویهای بین دو ابرو و یا گذاشتن ابروهای پیوسته با فلسفه آنها سازگار است.

به این خاطر، انتظار می‌رود در "کارزار ابروی پیوسته" تنها آن دسته از فمینستان که به این فلسفه معتقد‌اند، شرکت کنند.

"سرزمین ابروان پیوسته"

هرچند گزارش “جایی که ابروی پیوسته در آن سلطنت دارد” در مجله گلوبال پست تاجیکستان را “مکان ابروان پیوسته” معرفی کرده است و برای کارزاری بین‌المللی "تقدیرساز" شده است، آیا ابروی پیوسته در تاجیکستان در واقع سلطنت دارد؟

تقلید به برخی از آوازخوانها، بویژه منیژه و نازیه، ابروی پیوسته در میان دختران تاجیک را بیش از پیش مد کرده

ابروی کلفت و به هم پیوسته در تاجیکستان همیشه یکی از نشانه‌های زیبایی بوده است. این “معیار زیبایی” نه تنها ویژه مردم تاجیکستان، بلکه دیگر کشورهای آسیای میانه‌ نیز هست.

ولی امروزها که علاقه‌مندی به داشتن ابروی پیوسته بیشتر در میان زنان و دختران سنتی و اهل روستا بیشتر به مشاهده می‌رسد، تا در شهر. و استفاده از اسمه، گیاهی ویژه برای آرایش ابرو، بخصوص پیوند دو ابرو، در میان زنان و دختران روستایی بیشتر معمول است.

هرچند تقلید به برخی از ستاره‌های موسیقی تاجیک، بویژه منیژه و نازیه، آوازخوانان مشهور که ابروی پیوسته دارند، داشتن ابروی پیوسته را در میان برخی از دختران شهر‌نشین نیز مدتی "مد" کرده بود.

برخی از زنان و دختران که طبیعتاً ابروی پیوسته ندارند، یا به اصطلاح، "ابروکمان" نیستند، برای پیوند ابرو از قلم ویژه برای ابروکشی نیز استفاده می‌کنند.

موجوده، یک ساکن شهر دوشنبه، می‌گوید خوشبخت است که ابروی پیوسته دارد. وی در پاسخ به این سؤال که چرا ابروی پیوسته برایش مهم است، خندید و گفت: "شوهرم می‌گوید که تنها به خاطر ابروی پیوسته‌ام مرا زن خود انتخاب کرده است."

"ابروکمان" در فرهنگ پارسی

این که “ابروی پیوست” در میان تاجیکان نشانه زیبایی بوده، امری تصادفی نیست. تعریف و ستایش ابروی پیوسته در آثار ادبی و نقاشیهای کلاسیک فارسی نیز به چشم می‌خورد.

توصیف و ستایش ابروی پیوسته در آثار ادبی و نقاشیهای کلاسیک فارسی زیاد مشاهده می‌شود

این ابیات نمونه‌هایی از صدها شعر در ستایش ابروی پیوسته است:

ای آن که دل در ابروی پیوسته بسته‌ای،

غافل مشو که در ته طاق شکسته‌ای (صائب)

جهانی مبتلای طرز رفتار و قد و بستش،

به خون بیدلان دارد نشان ابروی پیوستش (وصلی)

اگر به مینیاتورهای کلاسیک ایرانی نیز نظر ‌اندازیم، می‌بینیم که نقاشان در تصویر زنان زیبا ابروی آنها را پیوسته تصویر کرده‌اند.

ولی دلشاد رحیم‌اف، مردم‌شناس تاجیک، می‌گوید، در میان مردم سنتی ابروی پیوسته تنها نشانه زیبایی نیست، بلکه تأثیر باورهای مردمی و خرافاتی نیز باعث شده که دختران به ابروی پیوسته علاقه‌مند باشند.

یکی از باورهای قدیمی این بوده است که "اگر ابروی دختر پیوسته باشد، در همسایگی عروس خواهد شد".

آقای رحیم‌اف توضیح داد: "معمولا، دختران تاجیک نمی‌خواهند که خانه شوهرشان از منطقه دور باشد و چون گفته می‌شود اسمه برای کلفت و پیوند شدن ابروان کمک می‌کند، آنها به ابروی خود اسمه می‌زدند."

آقای رحیم‌اف می‌گوید یکی از باورهای قدیمی این است که "اگر ابروی دختر پیوسته باشد، در همسایگی عروس خواهد شد"

این مردم‌شناس تاجیک افزود: "اگر به فرهنگ قبل از اسلامی نگاه کنیم، می‌بینیم که زنهای ما اصلاً چیدن ابرو و یا بریدن موی را فال خوب نمی‌دانستند. آنها به جادوگری به واسطه موی انسان باور داشتند و از این که یک تار موی و یا تار ابرویشان به دست دشمن افتد، بیم داشتند."

در واقع، در کنار ابروان پیوسته، موی دراز نیز برای برخی از زنان و دختران سنتی تاجیک از لحاظ زیبایی‌شناسی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار بوده است.

نماد هویت؟

حتی مقامات تاجیکستان نیز موی دراز را یکی از سنتهای ملی دانسته و اخیراً آزمونی به نام "چکامه گیسو" برگزار کردند. در رسم نتیجه‌گیری از این آزمون حتی امامعلی رحمان، رئیس جمهور، با اهل خانواده‌اش، شرکت داشت.

این در حالیست که خود آقای رحمان در پاییز سال 2006، از "معیار دیگر زیبایی" برای بسیاری از زنان و دختران تاجیک، داشتن دندانهای طلایی بشدت انتقاد کرده بود.

ابروان پیوسته، کاکلان دراز و دندانهای طلایی اگر چه برای برخیها در تاجیکستان و کشورهای دیگر آسیای میانه‌، به اندازه خال هندو در میان زنان هندی، نومادهای زیبایی و هویت ملی محسوب می‌شوند، ولی بیشتر زنان و دختران به این عناصر دیگر اهمیتی قائل نیستند.

با این حال، بسیار جالب است که سنت "ابروی پیوسته" در میان دختران تاجیک یا آسیای میانه‌ امروز سمبول گروهی از طرفداران مکتب اصالت زن، نه در منطقه، بلکه در آمریکا، شده است.

این در حالیست که در اکثر موارد طرفداران مکتب اصالت زن (فمینیسم) در جهان علیه رسم و سنتها و سلطه آنها بر زندگی زنان مبارزه کرده‌اند، چون به باور آنها، رسم و سنن معمولاً آزادی انسان، بخصوص زنان را در فرهنگهای مختلف، محدود می‌کند.

در بازار و خیابانهای شهر دوشنبه از چند زن و دختر تاجیک عکس برداشتیم که ابروان پیوسته را نشانه زیبایی می‌دانند:

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.