آمریکا پیمان کاهش تسلیحات استراتژیک را تایید کرد

اوباما
Image caption باراک اوباما معاهده استارت جدید را مهم ترین توافقنامه کنترل تسلیحاتی در نزدیک به دو دهه گذشته دانست

باراک اوباما، رئیس جمهوری ایالات متحده از تایید معاهده کاهش سلاح های استراتژیک با روسیه به وسیله مجلس سنا استقبال کرده است.

آقای اوباما با اشاره به این معاهده به عنوان مهم ترین توافقنامه هسته ای آمریکا و روسیه در دو دهه گذشته، گفت این پیمان زمینه ساز کوچک تر شدن زرادخانه های هسته ای آمریکا و روسیه است.

مجلس سنای آمریکا روز چهارشنبه پس از ماه ها مخالفت جمهوری خواهان، معاهده کاهش سلاح های استراتژیک با روسیه موسوم به استارت جدید را تایید کرد.

معاهده استارت جدید با رای موافق ۷۱ نماینده سنا در برابر ۲۶ رای مخالف به تایید رسید.

معاهده استارت جدید که جایگزین پیمان کاهش تسلیحات راهبردی میان آمریکا و روسیه، موسوم به استارت می شود، در ماه آوریل در شهر پراگ در جمهوری چک به وسیله روسای جمهوری دو کشور امضا شد.

این معاهده زرادخانه اتمی دو کشور را ۳۰ درصد کوچک تر می کند.

آقای اوباما در سخنانی در واشنگتن گفت: "این (معاهده) مهم ترین توافقنامه کنترل تسلیحاتی در نزدیک به دو دهه گذشته است و امنیت ما را افزایش خواهد داد."

روسیه تایید استارت جدید را به رای موافق سنای آمریکا مشروط کرده بود. پیشبینی می شود پارلمان روسیه این معاهده را تا بهار سال آینده تصویب کند.

سنای آمریکا پیمان استارت جدید را در حالی تایید کرد که چند تن از بانفوذترین چهره های جمهوری خواه در این مجلس، از جمله میچ مک کانل، رهبر حزب اقلیت، جان مک کین و جان کایل به شدت به آن مخالف بودند.

با این حال، ۱۳ سناتور جمهوری خواه به این معاهده رای مثبت دادند.

Image caption روسای جمهوری آمریکا و روسیه استارت جدید را در ماه آوریل امضا کردند

تحلیلگران تایید استارت جدید در مجلس سنا را یک دستاورد عمده سیاسی برای باراک اوباما می دانند.

آقای اوباما برای تایید هر چه زودتر این معاهده پیش از پایان سال ۲۰۱۰ تلاش می کرد و بسیاری از شخصیت های سیاسی مطرح در آمریکا از جمله پنج وزیرخارجه سابق جمهوری خواه خواهان رای مثبت سنا به آن شده بودند.

جان کری، سناتور دموکرات و رئیس کمیته روابط خارجی مجلس سنا نیز پس از تایید استارت جدید، مردم آمریکا را برندگان واقعی این اقدام خواند.

آقای کری گفت: "رای تاریخی سنا کشور ما را امن تر و جهان را از خطر بروز یک فاجعه هسته ای دورتر می کند."

استارت جدید که جایگزین معاهده منقضی شده استارت می شود، تعداد کلاهک های هسته ای عملیاتی ایالات متحده و روسیه را به ۱۵۵۰ عدد کاهش می دهد.

این معاهده همچنین به دو کشور اجازه می دهد از تاسیسات و تسلیحات اتمی یکدیگر بازرسی کنند.

معاهده استارت زمستان سال گذشته به پایان رسید و دو کشور یک سال است از تجهیزات اتمی یکدیگر بازدید نکرده اند.

مطالب مرتبط