سازمان ملل: دهها نفر در خشونت های انتخاباتی ساحل عاج کشته شده اند

Image caption نماینده ساحل عاج در سازمان ملل در نشست ویژه کمیته حقوق بشر این سازمان - جامعه بین المللی به طور گسترده با کناره گیری لوران باگبو موافقند

در حالیکه فشارهای بین المللی برای کناره گیری لوران باگبو، رئیس جمهوری فعلی ساحل عاج در حال افزایش است، کمیته حقوق بشر سازمان ملل متحد روز پنجشنبه (23 دسامبر)، گفت بیش از 170 نفر در جریان درگیری های خشونت آمیز یک هفته گذشته کشته شده اند.

آقای باگبو حاضر نیست به رغم آنچه به طور گسترده شکست او در انتخابات ریاست جمهوری اخیر در این کشور دانسته شده است، از سمت خود کناره گیری کند.

هم رئیس جمهوری فعلی ساحل عاج و هم "الاسین اوتارا"، رقیب او در انتخابات ریاست جمهوری مدعی پیروزی شده اند. بن بست سیاسی ناشی از اختلاف این دو منجر به خشونت های خونین در یک ماه گذشته شده است.

کمیته حقوق بشر سازمان ملل، که امروز برای بحث و گفتگو در باره بحران ساحل عاج تشکیل جلسه داده است، گفت نزدیک به پانصد نفر در جریان خشونت های پس از انتخابات دستگیر و نود نفر شکنجه شده اند.

در حال حاضر نیروهای طرفدار آقای باگبو با طرفداران آقای اوتارا درگیر هستند.

سازمان ملل تائید کرده است که مزدوران لیبریایی به سربازان آقای باگبو کمک می کنند.

طرفداران آقای اوتارا از دادگاه کیفری بین المللی خواسته اند به تمام جنایات لوران باگبو رسیدگی کند.

آمریکا روز پنجشنبه گفت که سرگرم بررسی راه های تقویت نیروهای پاسدار صلح سازمان ملل در ساحل عاج است.

پی جی کرولی، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت دولت این کشور در حال گفتگو با فرانسه و کشورهای همسایه ساحل عاج است. ساحل عاج از مستعمرات سابق فرانسه است.

قدرت های جهان، سازمان ملل و اتحادیه آفریقا همگی آلاسان اوتارا را به عنوان رئیس جمهوری جدید ساحل عاج به رسمیت شناخته اند و از آقای باگبو خواسته اند کناره گیری کند.

کمیته حقوق بشر سازمان ملل همچنین قصد داشته در جریان نشست روز پنجشنبه پیش نویس قطعنامه ای علیه "فجایع" در ساحل عاج را بررسی کند و در آن مصرانه از رهبران این کشور خواسته شده "اراده مردم" را محترم شمارند.

نشست یک روزه این کمیته با 47 عضو، به درخواست بیش از 20 کشور عمدتا غربی به خصوص آمریکا و کشورهای آفریقایی عضو این کمیته که در صدر آنها نیجریه قرار داشت، تشکیل شد.

مطالب مرتبط