به روز شده:  16:09 گرينويچ - جمعه 24 دسامبر 2010 - 03 دی 1389

خاورمیانه

ویکی‌لیکس؛ اسرائیل سوریه را بمباران کرده بود

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

افشای یکی از پیام های دیپلماتیک آمریکا توسط سازمان افشاگر ویکی لیکس تائید می کند که اسرائیل کشوری بوده که بیش از سه سال پیش مجتمع مظنون به فعالیت هسته ای سوریه را بمباران کرده است.

با این که به طور گسترده باور بر این بوده که اسرائیل این حمله را انجام داده است، این کشور هرگز حمله هوایی به سوریه را با صراحت نفی یا تائید نکرده بود.

پیام دیپلماتیک افشا شده که متعلق به کاندولیزا رایس، وزیر امور خارجه سابق آمریکاست، تائید می کند که اسرائیل این حمله را انجام داده و افزوده دولت ایالات متحده دلایلی دارد که باور کند راکتور هسته ای سوریه توسط کره شمالی ساخته شده بود.

سوریه انکار کرده است که مجتمعی که در شمال غرب این کشور تخریب شده، تاسیسات هسته ای بوده است.

افشاگری ویکی لیکس هنوز منتشر نشده است اما روزنامه اسرائیلی "یدیعوت احروت" در گزارش امروز خود (24 دسامبر)، به بخش هایی از آن اشاره کرده و آورده است که وزیر امور خارجه وقت آمریکا با ارسال پیام به هیئت های دیپلماتیک این کشور در خارج از ایالات متحده، تصریح کرده که حمله به سوریه حرکتی خردمندانه بوده است.

مکانی که در سپتامبر 2007 بمباران شده بعدا توسط خود سوریه با خاک یکسان شد و این کشور از بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی دعوت کرد که از این محل بازدید و نمونه برداری کنند.

اسرائیل هرگز موضوع حمله هوایی به سوریه را با صراحت نفی یا تائید نکرده بود

البته سوریه با درخواست های بعدی این سازمان برای انجام تحقیقات بیشتر موافقت نکرده است.

به گفته جاناتان مارکوس، گزارشگر بی بی سی در امور دیپلماتیک، پیامی که روزنامه اسرائیلی در گزارش خود به آن اشاره کرده است، به وضوح نشان می دهد که دولت آمریکا تردیدی نداشته است که چه کشوری بمباران سوریه را انجام داده است.

روزنامه یدیعوت احروت متن کامل این پیام را چاپ نکرده است اما یکی از نقل قول های ذکر شده بی پروا می گوید "در روز ششم سپتامبر 2007، اسرائیل رآکتور هسته ای سوریه را که به طور مخفیانه و با کمک کره شمالی ساخته بود، نابود کرد."

در آوریل سال 2008 مقام های ارشد آمریکا، با جزئیات زیاد گزارش هایی را در این باره منتشر کردند و گفتند که مجتمع بمباران شده، راکتور هسته ای و ساخت آن در شرف پایان بوده است.

آنها همچنین جزئیات بیشتری را از آنچه ارتباط سوریه و کره شمالی توصیف کرده اند، ارائه داده اند.

گزارشگر بی بی سی می گوید پیام افشا شده به این لحاظ جالب است که واکنش آمریکا به این ماجرا را روشن می کند اما به طور بنیادین آگاهی ناظران مطلع را در مورد کل حادثه تغییر نداده است.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.