درخواست امتیاز در خرید نفت برای اعضای سازمان همکاریهای اقتصادی

Image caption آقای رحمان در جلسه سازمان همکاریهای اقتصادی سخنرانی کرد (عکس از سایت رئیس جمهوری تاجیکستان)

رئیس جمهوری تاجیکستان از کشورهای نفتخیز عضو سازمان همکاریهای اقتصادی (سازمان همکاریهای اقتصادی-ECO) خواسته است که در خریداری نفت و گاز برای کشورهای عضو امتیاز قائل شوند.

امامعلی رحمان روز پنج‌شنبه‌ 23 دسامبر ضمن سخنرانی در جلسه سران کشورهای عضو سازمان همکاریهای اقتصادی در شهر استانبول گفت: "تجارت نفت و گاز مایع با نرخهای امتیازناک با کشورهای عضو اقدام خوبی می‌بود."

به گفته آقای رحمان، برخی از کشورهای عضو سازمان همکاریهای اقتصادی دارای ذخایر بزرگ نفت و گاز بوده، اما کشورهای دیگر از چنین ذخایری بی‌بهره‌اند.

این در حالیست که منابع وزارتهای رشد اقتصاد و تجارت و انرژی و صنایع تاجیکستان سازمان همکاریهای اقتصادی کشورهای عضو سازمان همکاریهای اقتصادی را در تأمین محصولات نفتی و گاز مایع برای این کشور ناچیز خوانده‌اند.

از جمله، به گفته عسکر نورعلی یف، مسئول اداره آموزش بازار مالی وزارت رشد اقتصاد و تجارت تاجیکستان، در 10 ماه سال جاری به این کشور 277 هزار تن محصولات نفتی وارد شده است که 93 در صد آن را واردات از روسیه تشکیل می‌دهد.

آقای نورعلی یف تأکید کرد که 99.5 در صد بنزین و دیزل و 100 در صد بتوم از روسیه به تاجیکستان وارد می‌شود. گفته می‌شود، تنها هفت در صد محصولات نفتی وارداتی از ترکمنیستان و قزاقستان بوده است.

یارمحمد بیکمحمداف، یک کارمند مسئول وزارت انرژی و صنایع تاجیکستان، گفت که گاز مایع را نیز عمدتا تاجیکستان از روسیه و قزاقستان وارد می‌کند.

بد این ترتیب، روسیه که عضو سازمان همکاریهای اقتصادی نیست، از صادرکنندگان اصلی مواد سوختی به تاجیکستان محسوب می‌شود.

ضمناً، به گفته منابع رسمی، در سال جاری ارزش بنزین در کارخانه کارکرد نفت شهر آمسک روسیه برای هر تن نفت 24 دلار افزایش یافته و این امر باعث شده که بهای بنزین در تاجیکستان به مقدار 50 درم بالا رود.

از سوی دیگر، به گفته منابع وزارت رشد اقتصاد و تجارت تاجیکستان، راه‌اندازی شدن باج دولتی برای مواد سوختی صادراتی روسیه به تاجیکستان در افزایش بهای بنزین در این کشور اثر گذاشته است.

در همین حال، سرگیی شمتکو، وزیر انرژی روسیه، در جریان دیدارش از تاجیکستان در ماه گذشته گفته بود که دولت روسیه در صدد است از اول سال آینده باج گمرکی در قبال تاجیکستان را لغو کند.

در همین حال، به اعتقاد کارشناسان، تاجیکستان برای رهایی از وابستگی به محصولات سوختی روسیه به جستجوی منابع جایگزین برای وارد کردن محصولات نفتی تلاش می‌کند و پیشنهاد آقای رحمان برای پایین بردن قیمت نفت و گاز مایع در چارچوب سازمان همکاریهای اقتصادی از همین اهداف منشأ می‌گیرد.

همچنین، امامعلی رحمان، رئیس جمهوری تاجیکستان، در جلسه سران کشورهای عضو سازمان همکاریهای اقتصادی در شهر استانبول از پشتبانی این سازمان از اجرای طرحهای تجارت منطقه‌ای انرژی میان تاجیکستان، افغانستان، پاکستان و ایران ابراز سپاس کرده است.

از سوی دیگر، آقای رحمان از کشورهای عضو سازمان همکاریهای اقتصادی دعوت کرده است که در چهار منطقه آزاد اقتصادی تاجیکستان سرمایه‌گذاری کنند که در این جا برای سرمایه‌گذاران خارجی و وطنی شرایط مساعد حقوقی و سرمایه‌گذاری فراهم شده است.