به روز شده:  12:45 گرينويچ - شنبه 25 دسامبر 2010 - 04 دی 1389

پاکستان

کشته شدن چهل شورشی در حمله هوایی پاکستان

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

مقامات پاکستان می گویند حمله هلیکوپترهای توپدار نیروی هوایی این کشور به منطقه قبایلی مهمند در شمال غرب پاکستان، موجب کشته شدن چهل شورشی شده است.

این حمله با پشتیبانی آتش توپخانه صورت گرفت.

روز گذشته 24 دسامبر، این منطقه که در نزدیکی مرز افغانستان قرار دارد، صحنه حملات نیروهای طالبان به پنج پست بازرسی بود که در جریان آن شماری از پیکارجویان طالبان و یازده سرباز ارتش پاکستان کشته شدند.

سخنگوی طالبان در مهمند به بی بی سی گفته بود تنها دو نفر از پیکارجویان طالبان در این عملیات کشته شدند.

حمله تلافی جویانه امروز نیروی هوایی پاکستان به مناطق قبایلی مهمند، چند ساعت پس از حمله یک بمبگذار انتحاری زن، در منطقه باجور در شمال غرب پاکستان است.

در این حمله انتحاری دست کم چهل نفر کشته و بیش از شصت مجروح شدند.

بمبگذار انتحاری که برقع پوشیده بود بمبی را که با خود داشت در میان صدها بی خانمان که برای دریافت سهمیه مواد غذایی توسط برنامه جهانی غذا در مکانی در شهر خار (در منطقه باجور) در نزدیکی مرز افغانستان جمع شده بودند منفجر کرد.

قربانیان از اعضای قبیله ای بودند که با طالبان مخالف است.

گفته شده که این اولین بار است که در پاکستان یک زن به بمبگذاری انتحاری دست زده است.

مناطق مرزی شمال غرب پاکستان که از پایگاه های اصلی طالبان و القاعده محسوب می شود، اخیرا صحنه حملات متعددی بوده است.

علاوه بر حمله دیروز طالبان به این منطقه، اوایل ماه جاری میلادی دو حمله انتحاری به یک مجتمع دولتی در مهمند، موجب کشته شدن ۴۳ نفر و مجروح شدن ۱۲۰ نفر دیگر شده بود.

گفته می شود مناطق قبایلی شمال غرب پاکستان، مخفیگاه پیکارجویان طالبان است

همچنین در ماه ژوئیه گذشته دو حمله انتحاری که ریش سفیدان قبایلی را در مهمند هدف قرار داده بود، به کشته شدن صد نفر منجر شد.

دولت پاکستان از جانب آمریکا تحت فشار فزاینده قرار گرفته تا در منطقه قبایلی وزیرستان شمالی، حملات تهاجمی گسترده علیه شورشیان طالبان را شروع کند.

دولت پاکستان این اتهام را که برای ریشه کن کردن طالبان تلاش کافی نمی کند، رد کرده و می گوید از سال ۲۰۰۲ تا کنون شمار قابل توجهی از سربازان پاکستانی در جنگ با اسلامگرایان کشته شده اند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.