انفجار در پاکستان چهل کشته بر جای گذاشت

Image caption قربانیان انفجار، برای دریافت مواد غذایی در محل جمع شده بودند

یک حمله انتحاری با بمب در شمال غرب پاکستان دست کم چهل کشته و تعداد زیادی زخمی بر جای گذاشته است که حال بسیاری از آنها وخیم است.

صدها فرد بی خانمان برای دریافت سهمیه مواد غذایی در مکانی در شهر خار (در منطقه باجور) در نزدیکی مرز افغانستان جمع شده بودند که فردی بمب همراه خود را در میان آنها منفجر کرد.

این افراد، در پی درگیری های اخیر منطقه بی خانمان شده اند. برنامه جهانی غذا که از سازمان های وابسته به سازمان ملل است، مواد غذایی را میان آنها توزیع می کرد.

هنوز هیچ فرد یا گروهی مسئولیت این انفجار را به عهده نگرفته است.

مناطق مرزی شمال غرب پاکستان که از پایگاه های اصلی طالبان و القاعده محسوب می شود، اخیرا شاهد حملات متعددی بوده است.

روز جمعه، بیست و چهارم دسامبر، حدود یک صد و پنجاه تن از نیروهای طالبان به چند پست بازرسی در پاکستان که در نزدیکی مرز با افغانستان واقع شده اند، حمله کردند و دست کم یازده سرباز را کشتند.

طالبان ضمن تایید این حملات در منطقه قبایلی مهمند گفتند تعداد تلفات نیروهای دولتی از آنچه دولت اعلام کرده بیشتر بوده است.

سخنگوی طالبان در مهمند به بی بی سی گفت تنها دو نفر از پیکارجویان طالبان در این عملیات کشته شدند.

اوایل ماه جاری میلادی نیز دو حمله انتحاری به یک مجتمع دولتی در مهمند، موجب کشته شدن ۴۳ نفر و مجروح شدن ۱۲۰ نفر دیگر شد.

همچنین در ماه ژوئیه گذشته دو حمله انتحاری که ریش سفیدان قبایلی را در مهمند هدف قرار داده بود، به کشته شدن صد نفر منجر شد.

دولت پاکستان از جانب آمریکا تحت فشار فزاینده قرار گرفته تا در منطقه قبایلی وزیرستان شمالی، حملات تهاجمی گسترده علیه شورشیان طالبان را شروع کند.

دولت پاکستان این اتهام را که برای ریشه کن کردن طالبان تلاش کافی نمی کند، رد کرده و می گوید از سال ۲۰۰۲ تا کنون شمار قابل توجهی از سربازان پاکستانی در جنگ با اسلامگرایان کشته شده اند.

مطالب مرتبط