ویکی لیکس؛ دولت ها برای شنود مخالفان به آمریکا فشار می آورند

ویکی لیکس
Image caption پاناما و پاراگوئه از آمریکا خواسته اند مخالفان سیاسی را شنود کند

اسناد جدید منتشر شده به وسیله سایت افشاگر ویکی لیکس نشان می دهد بعضی از دولت ها برای شنود مخالفان خود به آمریکا فشار آورده اند.

به گزارش روزنامه نیویورک تایمز، این اسناد نشان می دهد دولت هایی مانند پاناما و پاراگوئه خواهان دریافت اطلاعات مخالفان سیاسی خود از طریق سازمان مبارزه با مواد مخدر آمریکا بوده اند.

یکی از اسناد منتشر شده به وسیله ویکی لیکس، نشان می دهد ریکاردو مارتینلی، رئیس جمهوری پاناما در اوت ۲۰۰۹ در پیامی به سفیر آمریکا خواستار شنود مکالمات تلفنی شده است.

دولت پاناما در واکنش به انتشار این خبر اعلام کرد سفیر وقت آمریکا به درستی متوجه منظور آقای مارتینلی نشده است.

دفتر رئیس جمهوری پاناما در بیانیه ای گفت درخواست انجام شده برای مبارزه با جرایم، قاچاق مواد مخدر و جنایت های سازمان یافته بود.

اما باربارا استیونسون، سفیر سابق آمریکا در پاناما می گوید: "او (ریکاردو مارتینلی) به گروه ها و افرادی که فکر می کرد باید شنود شوند، اشاره می کرد و به طور واضح هم هیچ تفاوتی بین اهداف امنیتی و دشمنان سیاسی قائل نبود."

سازمان مبارزه با مواد مخدر ایالات متحده در ۶۳ کشور جهان دفتر دارد و به گزارش روزنامه نیویورک تایمز، بسیاری از این کشور به استفاده ازتجهیزات بسیار پیشرفته شنود آن علاقه دارند.

یک پیام افشا شده دیگر نشان می دهد دولت پاراگوئه برای شنود گروه شورشی ارتش خلق از آمریکا کمک خواسته بود. این گروه به آدم ربایی متهم بود.

بر اساس این گزارش، در پی مخالفت اولیه سفارت آمریکا وزیر کشور پاناما تهدید کرد، در صورت عدم همکاری ایالات متحده جلوی فعالیت دفتر سازمان مبارزه با مواد مخدر ایالات متحده در شهر آسانسیون گرفته خواهد شد.

دیپلمات های آمریکا در نهایت با شنود مخالفان موافقت کردند.

اسناد تازه منتشر شده ویکی لیکس، همچنین از دست داشتن بعضی از مقام های عالی رتبه کشورها در تجارت مواد مخدر خبر می دهد.

یکی از این اسناد منتشر شده نشان می دهد دیپلمات های آمریکا از برگزاری یک مراسم صوری سوزاندن مواد مخدر در گینه خبر داده اند.

این پیام از مراسم دروغین سوزاندن مواد مخدر کشف شده به عنوان یک "رویداد مضحک" نام برده است و ادامه می دهد این موضوع نشان می دهد قاچاقچی ها تا بالاترین رده های دولت گینه نفوذ کرده اند.

مطالب مرتبط