واکنش منفی نخست وزیر اسرائیل به اظهارات وزیر خارجه این کشور

اظهارات آویگدور لیبرمن، وزیر خارجه اسرائیل
Image caption دولت اسرائیل می گوید مواضع آویگدور لیبرمن، مواضع دولت این کشور نیست

اظهارات آویگدور لیبرمن، وزیر خارجه اسرائیل در مورد صلح با فلسطینیان و روابط با ترکیه با واکنش منفی نخست وزیر این کشور و گروه های سیاسی مواجه شده است.

آقای لیبرمن رهبر حزب دست راستی اسرائیل، خانه ما روز یکشنبه، 26 دسامبر گفته بود صلح با فلسطینی ها در شرایط فعلی امکان پذیر نیست.

وزیر خارجه اسرائیل در جمع دیپلمات های اسرائیلی گفت کشورش به جای یک قرارداد صلح با فلسطینی ها باید یک توافق نامه داخلی طولانی مدت با طرف مقابل بر سر مسایل امنیتی و اقتصادی امضا کند.

فلسطینی ها مذاکره بر سر چنین توافق نامه ای را رد کرده اند.

آقای لیبرمن افزود تشکیلات خودگردان فلسطینی مستقر در کرانه غربی، به دلیل تعویق انداختن انتخابات در مناطق فلسطینی مشروعیتی ندارد.

تشکیلات خودگردان فلسطینی هم در واکنش گفته است بیشتر کشورها از جمله دولت اسرائیل، مشروعیت این تشکیلات را به رسمیت شناخته اند.

دولت اسرائیل می گوید مواضع آویگدور لیبرمن، مواضع دولت این کشور نیست و سیاست های اسرائیل از طریق نخست وزیر این کشور اعلام می شود.

حزب کارگر که در دولت آقای نتانیاهو حضور دارد و حزب مخالف کادیما به رهبری تزیپی لیونی نیز اظهارات وزیر خارجه اسرائیل را محکوم کرده اند.

دفتر بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل در واکنش به اظهارات جدید آقای لیبرمن گفته است که این سخنان مواضع شخصی وزیر خارجه اسرائیل است و سیاست رسمی دولت این کشور به شمار نمی رود.

مذاکرات صلح طرفین در حال حاضر به علت خودداری اسرائیل از تعلیق فعالیت های ساختمان سازی در اراضی اشغالی متوقف شده و فلسطینیان می گویند تا زمانی که این فعالیت ها در کرانه غربی و بیت المقدس شرقی ادامه یابد، آنها به میز مذاکره باز نخواهند گشت.

آمریکا نیز گفته تلاش های خود را معطوف به مذاکرات غیرمستقیم میان طرفین خواهد کرد.

روابط با ترکیه

وزیر خارجه اسرائیل در مورد روابط با ترکیه گفت کشورش از ترکیه به دلیل مسایل پیش آمده بر سر کشتی کمک رسانی به غزه عذرخواهی نخواهد کرد.

احمد داوود اوغلو، وزیر خارجه ترکیه چند روز پیش گفته بود اگر اسرائیل بابت حمله نظامی به کشتی کمک رسانی به غزه و کشته شدن اتباع ترکیه عذرخواهی کند و غرامت بپردازد، این کشور آماده است روابط دوستانه خود را با اسرائیل از سر گیرد.

آقای لیبرمن درخواست ترکیه برای عذرخواهی را رد کرد و گفت این ترکیه است که باید از اسرائیل برای "حمایت از تروریسم" عذرخواهی کند.

ارشد هرمز اوغلو، مشاور عبدالله گل، رئیس جمهور ترکیه این سخنان وزیر خارجه اسرائیل را غیر قابل قبول خوانده است.

در جریان حمله نظامی اسرائیل به کاروان دریایی کمک‌های بشردوستانه برای ساکنان نوار غزه در ماه مه، ۹ تبعه ترکیه کشته شدند.

روابط ترکیه و اسرائیل طی ماه های اخیر با تنش همراه بوده است.

دو کشور برای سال ها متحدان نزدیک بوده اند اما جنگ غزه و درگیری لفظی رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه و شیمون پرز، رئیس جمهور اسرائیل در اجلاس داووس این روابط را تحت الشعاع قرار داد.

طی این سال ها، ترکیه تنها متحد اسرائیل در جهان اسلام به شمار رفته و روابط نزدیک با این کشور، برای اسرائیل اهمیت خاصی داشته است.

آمریکا و اتحادیه اروپا از این دو کشور خواسته‌اند که برای پیشبرد جریان صلح در منطقه روابط خود را بهبود بخشند.

مطالب مرتبط