محدودیت در فعالیت مدرسه ایرانی در دوشنبه

Image caption وزارت آموزش و پرورش تاجیکستان گفته است این مدرسه تنها برای کودکان کارمندان سفارت است

دولت تاجیکستان تحصیل فرزندان تاجیک در تنها مدرسه ایرانی در دوشنبه را ممنوع کرده است.

همزمان وزارت آموزش و پرورش تاجیکستان تحصیل فرزندان دیپلماتهای افغانستان مقیم دوشنبه در این مدرسه را ممنوع کرده است.

مقامات تاجیک ادعا دارند که این مدرسه به عنوان مکتبی در نزد سفارت ایران در تاجیکستان تأسیس شده است و از حق تدریس برای شاگردان غیرایرانی برخوردار نیست.

یک مسئول سفارت ایران در تاجیکستان که از بردن نامش خودداری کرد، روز دوشنبه ۲۷ دسامبر به بی بی سی گفت که ظهر امروز مسئولان وزارت آموزش و پرورش تاجیکستان از ادامه تحصیل فرزندان افغان تبار در این مدرسه نیز جلوگیری کرده‌اند.

وی گفت که تا حال در این مدرسه بیش از ۹۰ شاگرد تاجیک نیز تحصیل می‌کردند، ولی وزارت آموزش و پرورش ادعا کرده است که تدریس برای تاجیک تباران از سوی این مؤسسه تعلیمی غیرمجاز است.

این منبع افزود: "معمولا یکی از والدین این شاگردان ایرانی‌تبار بودند. همچنین در این مدرسه فرزندان آن عده از تاجیک تبارانی تحصیل می‌کردند که مدتی در ایران آموزش دیده بودند و قصد داشتند در مکتب ایرانی در دوشنبه تحصیل خود را ادامه‌دهند".

ولی، به گفته این منبع، وزارت آموزش و پرورش تاجیکستان مخالف این امر است. دیپلمات ایرانی افزود که بازرسان این وزارتخانه روند تدریس در این مدرسه را بررسی کردند، ولی هیچ مشکلی آشکار نشده است.

وی گفت: "ما پیشنهاد کردیم که تا زمان مورد استفاده قرار گرفتن مدرسه مشترک تاجیکستان و ایران که ساختمان بنای این مکتب در دوشنبه ادامه‌دارد، این شاگردان تحصیل خود را در مدرسه نزد سفارت ایران ادامه دهند، ولی جانب تاجیکستان این پیشنهاد را رد کرد".

تمره نسیماوا، رئیس بخش روابط بین‌المللی وزارت آموزش و پرورش تاجیکستان، در صحبت با بی بی سی خبر منع تحصیل شاگردان تاجیک در مدرسه ایرانی را تأیید کرد.

به گفته وی، این مدرسه با هدف آموزش تنها فرزندان دیپلماتهای ایرانی تأسیس شده است و طبق آیین‌‌نامه خود حق ندارد به تدریس اطباع دیگر مشغول شود.

وی افزود: "این طلبات قانون است و باید اجرا شود. برای فرزندان تاجیک که مشغول تحصیل در این مدرسه بودند، ما مکتبهای دیگری پیشنهاد کردیم و حالا ۹۹ درصد چنین شاگردان با تحصیل فرا گرفته شدند".

در همین حال، منبع سفارت ایران در تاجیکستان می‌گویند که تحصیل در مدرسه نزد سفارت طبق برنامه‌های آموزشی در مدارس داخل ایران صورت می‌گیرد و سطح بلند تدریس این مدارس در جهان اعتراف شده است.

وی افزود: "حالا در ۵۴ کشور جهان در نزد سفارتهای ایران چنین مدرسه‌هایی فعال هستند و هر شخص علاقه‌مند تحصیل در چنین مدرسه بدون مشکل و محدودیتی می‌تواند در آن آموزش یابد. حتی در مدرسه سفارت ایران در تاشکند ازبک تباران بدون محدودیتی تحصیل می‌کنند. برای تدریس در مدرسه ایرانی در دوشنبه طول چند سال اخیر ما بهترین استادان ایران را استخدام کردیم”.

این مسئول سفارت ایران در تاجیکستان از این نکته اظهار تعجب می‌کند که به چه دلیلی مقامات تاجیک در قبال این مدرسه چنین حساسیت ظاهر می‌کنند؟

به گفته وی، این موضوع در ملاقات با رهبران وزراتخانه‌های خارجه و آموزش و پرورش و همچنین با نهادهای امنیتی بررسی شده و آنها نیز از ادامه‌روند تحصیل فرزندان تاجیک در این مکتب پشتیبانی کرده‌اند. این منبع افزود که "ولی، در نهایت تصمیم منع تحصیل چنین شاگردانی صادر شد".

برخی از صاحب‌نظران منع تحصیل شاگردان تاجیک در مدرسه ایرانی در دوشنبه را ادامه‌روند بازگردانی دانشجویان تاجیک از مدارس مذهبی در کشورهای اسلامی ارزیابی می‌کنند.

عده دیگری از کارشناسان حدس می‌زنند که اقدام برای محدود ساختن فعالیت مدرسه ایرانی در دوشنبه می‌تواند به تیره شدن روابط میان تاجیکستان و ایران منجر شود.

مطالب مرتبط