نتانیاهو: از ترکیه عذرخواهی نمی کنیم

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل
Image caption نخست وزیر اسرائیل بار دیگر تقسیم بیت المقدس با فلسطینی ها را رد کرده است

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل گفت کشورش از ترکیه به علت مسایل پیش آمده بر سر کشتی کمک رسانی به غزه عذرخواهی نخواهد کرد.

نخست وزیر اسرائیل که با شبکه ده اسرائیل مصاحبه می‌کرد، گفت اسرائیل تاسف خود را بابت این اتفاقات ابراز می کند اما عذرخواهی نمی کند.

در جریان حمله نظامی اسرائیل به کاروان دریایی کمک‌های بشردوستانه برای ساکنان نوار غزه در ماه مه، ۹ تبعه ترکیه کشته شدند.

آقای نتانیاهو افزود عذرخواهی به معنی پذیرش تقصیر خواهد بود.

این اظهارات آقای نتانیاهو روز دوشنبه، 27 دسامبر، یک روز پس از سخنان آویگدور لیبرمن، وزیر خارجه اسرائیل ایراد شد.

آقای لیبرمن در سخنان خود، درخواست ترکیه برای عذرخواهی را رد کرده و گفته بود این ترکیه است که باید از اسرائیل برای "حمایت از تروریسم" عذرخواهی کند.

این سخنان آقای لیبرمن با واکنش هایی در اسرائیل رو به رو شد و دفتر نخست وزیری اسرائیل اعلام کرد که سخنان وزیر خارجه این کشور، مواضع دولت اسرائیل نیست.

احمد داوود اوغلو، وزیر خارجه ترکیه چند روز پیش گفته بود اگر اسرائیل بابت حمله نظامی به کشتی کمک رسانی به غزه و کشته شدن اتباع ترکیه عذرخواهی کند و غرامت بپردازد، این کشور آماده است روابط دوستانه خود را با اسرائیل از سر گیرد.

یک روز پس از این واکنش، نخست وزیر اسرائیل اظهارات مشابهی را در مورد ترکیه و صلح با فلسطینیان مطرح کرده است.

آقای نتانیاهو در این مصاحبه گفت اگر مذاکرات با طرف فلسطینی، مناقشه خاورمیانه را حل نکند، او درصدد امضای یک توافق نامه موقت به جای یک قرارداد صلح جامع خواهد بود.

فلسطینیان بارها چنین پیشنهادی را رد کرده اند.

وزیر خارجه اسرائیل دست راستی اسرائیل هم در جمع دیپلمات های اسرائیلی گفته بود صلح با فلسطینی ها در شرایط فعلی امکان پذیر نیست و کشورش به جای یک قرارداد صلح با فلسطینی ها باید یک توافق نامه موقت طولانی مدت با طرف مقابل بر سر مسایل امنیتی و اقتصادی امضا کند.

نخست وزیر اسرائیل در مصاحبه خود همچنین تقسیم بیت المقدس با فلسطینی ها را رد کرده و گفته است که بر حضور نیروهای نظامی اسرائیلی در دره رود اردن (سوی شرقی کرانه غربی) تاکید دارد.

اسرائیل می گوید به علت مسایل امنیتی مایل به حضور نظامی در این منطقه است.

مذاکرات صلح طرفین در حال حاضر به علت خودداری اسرائیل از تعلیق فعالیت های ساختمان سازی در اراضی اشغالی متوقف شده و فلسطینیان می گویند تا زمانی که این فعالیت ها در کرانه غربی و بیت المقدس شرقی ادامه یابد، آنها به میز مذاکره باز نخواهند گشت.

آمریکا نیز گفته تلاش های خود را معطوف به مذاکرات غیرمستقیم میان طرفین خواهد کرد.

مطالب مرتبط