'همکاری شبه نظامیان با نیروهای دولتی' در شرق تاجیکستان

Image caption عالم عادلف می‌گوید که به خدمت در صف نیروهای دولتی علاقه‌مند است

عالم عادلاف، یکی از فرماندهان سابق نیروهای مخالف در شرق تاجیکستان، می‌گوید که هیچ نشانه‌ای از محل بود و باش گروه وابسته به علی بیدکی، گروهی که آن را دولت تاجیکستان گروه تروریستی میداند، در این منطقه در دست نیست.

به گفته وی، تلاش های گروهی از شبهه نظامیان طرفدار میرزاخوجه احمداف، فرمانده سابق مخالفان، و نیروهای دولتی برای کشف و بازداشت گروه مسلح وابسته به الاو‌الدین دولتاف، ملقب به "علی بیدکی" پس از حوادث پاییز گذشته تا کنون نتیجه‌ای نداده است.

اواخر ماه سپتامبر سال جاری میلادی نیروهای دولت تاجیکستان در این منطقه مورد حمله افراد مسلح قرار گرفتند که موجب کشته شدن بیش از بیست نفر سربازان وزارت دفاع شد.

دولت تاجیکستان گروه های تروریستی را مسئول این حمله خواند.

آقای عادلف که دولت او را نیز مظنون به انجام این حمله اعلام کرده بود، روز سه‌شنبه ‌28 دسامبر در یک صحبت تلفنی با بی بی سی گفت که 28 نفر از رزمندگان سابق نیروهای مخالف به رهبری میرزاخوجه احمداف در عملیات نیروهای دولتی برای بازداشت علی بیدکی همچنان شرکت دارند.

وی افزود: "واقعا، در منطقه رشت کسی از علی بیدکی پشتبانی نمی‌کند. همه خواستار بازداشتش هستند. مقامات دولتی در کلیه روستاهای این ناحیه با ساکنان صحبت هایی انجام دادند و خواستار مساعدت آنها به بازداشت علاء‌الدین دولت اف شدند."

این در حالی است که مقامات امنیتی و پلیس تاجیکستان حدود دو ماه پیش اظهار داشته بودند که عملیات ضدتروریستی در منطقه رشت تقریباً انجام یافته و گروه کوچکی از مخالفان در محاصره نیروهای دولتی قرار دارند.

ولی درست بعد از یک روز از این اظهارات سیدمومن یتیم اف، رئیس کمیته دولتی امنیت ملی تاجیکستان، در سایت های اینترنتی ویدیویی پیدا شد که گروهی از رزمندگان مخالف را نشان می‌داد و این گروه به علاءالدین دولت اف مرتبط دانسته می‌شد.

ولی دیرتر یک منبع نظامی به بی بی سی گفت که در جریان درگیری با گروهی از پیکارجویان از آنها تلفن های همراه ضبط شده بودند و ویدیوی مربوط به علی بیدکی "احتمالا توسط سربازان در اینترنت منتشر شده است"، اما این خبر به طور رسمی تأیید نشده است.

در پاسخ به این سؤال که آیا 28 نفر از رزمندگان سابق به رهبری آقای احمداف شامل نیروهای دولتی هستند و برای همکاری با نیروهای دولتی حقوقی دریافت می‌کنند، عالم عادلف گفت که آنها به طور جداگانه ولی یکجا با نیروهای دولتی به جستجوی افراد مسلح مشغولند.

وی افزود: "در چند سال اخیر بدون دریافت معاشی از دولت ما زندگی داشتیم و در آینده نیز این امکانیت را خواهیم داشت."

آقای عادلف گفت که بعد از آغاز درگیری ها در منطقه رشت، زمانی که مقامات دولتی جانبداران میرزاخوجه احمداف را به اعمال تروریستی، از جمله به حمله مسلحانه به کامیون های وزارت دفاع در دره کمراب متهم کردند، طرفداران او به کوه ها پناه برده بودند.

Image caption یکی از این افراد در نوار ویدیویی علاء‌الدین دولت اف عنوان می‌شود

اما بعدتر میان آنها و نیروهای دولتی مذاکره صورت گرفته است: "جانب دولت شرط پیش آورد که اگر کسی در حمله به کامیون های نظامی دست داشته باشد، حتماً مجازات می‌شود. ما این شرط را قبول کردیم، چون در این حادثه شرکت نداشتیم. بعد، ما با نوشتن عریضه‌های رسمی خواهش کردیم که از نیروی ما در عملیات ضد علی بیدکی استفاده شود."

در پاسخ به این سؤال که آیا در میان اعضای گروه علی بیدکی اتباع خارجی بودند یا خیر، آقای عادلف گفت: "فکر نمی کنم که خارجی ها همراهش باشند. قبلاً نیز در این زمینه اطلاعی نرسیده بود. حالا نمی‌دانیم که گروه علی بیدکی از چند نفر عبارت است. ما در عملیات نیروهای دولتی تنها در قلمرو ناحیه رشت مشارکت می‌کنیم."

قبلاً شایعاتی منتشر شده بود که جانبداران میرزاخوجه احمداف نیز به هنگام مذاکره با مقامات تاجیکستان شرط هایی را پیش گذاشته‌اند.

آقای عادلف در این باره گفت: "بله شرط هایی نیز بودند، ولی من نمی‌توانم در باره آنها اظهار نظر کنم. ولی ما از جانب دولت نیز پیشنهادهای را انتظار داریم. در رشت ریاست منطقه ای وزارت امور داخلی و چند نهادهای دیگر قدرتی تأسیس شده‌اند. شاید، ما را به آن جا دعوت کنند."

اما مقامات تاجیکستان در مورد همکاری با شبه نظامیان در شرق تاجیکستان و مذاکرات با آن ها به صورت رسمی اظهار نظر نکرده اند.

عملیات نیروهای دولتی علیه پیکارجویان در منطقه رشت پس از حمله گروهی از پیکارجویان به کامیون های وزارت دفاع در 29 سپتامبر که دست کم 26 کشته برجا گذاشت، آغاز شد.

در جریان عملیات، مقام های رسمی از بازداشت و کشته شدن حدود 20 پیکارجوی مخالف دولت خبر دادند. در این عملیات به اضافه 26 نظامی همچنین حدود 35 نیروی گارد ملی، پلیس و امنیتی کشته شده‌اند.

مطالب مرتبط