شمال شرقی آمریکا همچنان گرفتار عواقب بوران برف

مسافران سرگردان در جی اف کی نیویورک
Image caption بوران برف باعث هرج و مرج در فرودگاه ها شد

شمال شرقی آمریکا در پی بوران برف که ده ها هزار مسافر را سرگردان کرد و باعث قطع برق گسترده شد، می کوشد به حال عادی بازگردد.

سواحل شرقی کانادا نیز دستخوش این توفان زمستانی - که چهارمین کولاک شدید در ظرف چهار هفته بود - قرار گرفته است.

پروازها در فرودگاه های نیویورک، بوستون و فیلادلفیا اکنون از سر گرفته شده است.

اما در پی لغو مجموعا 7 هزار پرواز در جریان تعطیلات آخر سال، انتظار می رود که بسیاری از مسافران تا آخر هفته موفق به انجام سفر هوایی نشوند.

هواشناسان اکنون هوای ملایم تری را برای باقی هفته پیش بینی می کنند.

درحالی که از قبل انتظار می رفت بسیاری از پروازها در فاصله کریسمس تا سال نو کاملا پر باشد، کارشناسان صنعت هوانوردی می گویند که شرکت های هوایی به سختی خواهند توانست تمامی مسافران سرگردان در ناحیه نیویورک را با سرعت کافی جابجا کنند.

داریل جنکینز مشاور خطوط هوایی به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت: "این بوران برف برای شرق آمریکا خیلی بدموقع بود."

اد مارتل سخنگوی خطوط هوایی "امریکن" گفت که شرکتش می تواند برنامه عادی پروازها را روز چهارشنبه از سر گیرد، اما گفت نمی تواند بگوید که مسافران سرگردان چقدر باید برای رسیدن به مقصد صبر کنند.

قطع برق

سه فرودگاه جی اف کی، لا گوردیا و نیوآرک لیبرتی که به منطقه نیویورک خدمات می دهند و همچنین فرودگاه های لوگان در بوستون و فرودگاه بین المللی فیلادلفیا دوشنبه غروب بازگشایی شدند.

این فرودگاه ها از صبح دوشنبه تعطیل شده بودند که باعث تجمع هزاران مسافر سرگردان در سالن های ترمینال ها شد. تحلیلگران می گویند که توفان و عواقب آن می تواند تا 100 میلیون دلار برای خطوط هوایی هزینه به بار آورد.

همچنین گزارش ها حاکی از قطع برق ده ها هزار خانه در بخش هایی از ایالات شمالی شرقی است.

در کانادا نیز حدود 29 هزار خانه در نواسکوشیا و نیو برانسویک تا صبح روز سه شنبه همچنان برق نداشتند، با این حال برق هزاران خانه در این منطقه که پس از توفان در تاریکی فرورفته بودند وصل شده است.

به گزارش نیویورک تایمز پنج نفر در تصادفات جاده ای در جریان توفان از جمله چهار نفر در نیویورک و یک نفر در مین کشته شده اند و بسیاری از جاده ها و خیابان ها نیز همچنان مسدود است.

شرکت خطوط آهن "اَمتِرک" (Amtrak) روز سه شنبه اعلام کرد خدماتش را به طور محدود از سر می گیرد. این شرکت مسیر نیویورک بوستون را پیشتر بسته بود.

به گفته سازمان هواشناسی آمریکا این توفان عظیم ناشی از یک سیستم کم فشار در آب های نزدیک کارولینای شمالی بوده است.

در جریان توفان شش ایالت آمریکا - ماساچوست، مین، مریلند، نیو جرسی، کارولینای شمالی و ویرجینیا - وضعیت اضطراری اعلام کردند.

ناحیه نیویورک شاهد بارش 51 سانتی متر برف طی دو روز بود. در جریان توفان یک قطار شهری در شهر نیویورک برای هفت ساعت گیر افتاد.

ایالت جنوبی جورجیا و کارولینای جنوبی برای اولین بار از زمان ثبت رکوردها کریسمسی برفی را تجربه کردند.

اما این توفان گریبانگیر واشنگتن دی سی نشد و فقط گردی از برف بر شهر نشست.

این جبهه توفان زا اوایل روز دوشنبه به سواحل شرقی کانادا رسید.

توفان علاوه بر سرگردان کردن هزاران مسافر در فرودگاه ها، باعث اختلال در کار بازارها که تا حدود زیادی به فروش در فصل تعطیلات اتکا دارند شد.

مطالب مرتبط