هزینه هزار دلاری ویزای امارات برای کانادایی ها

هواپیمایی امارات
Image caption در حال حاضر شرکت های هواپیمایی امارات و اتحاد در هفته شش پرواز به کانادا دارند که به گفته آنها برای پاسخگویی به میزان تقاضاهای آنها بسیار کم است

سفارت امارات متحده عربی در کانادا اعلام کرده است که تا چند روز دیگر از شهروندان کانادا برای سفر به این کشور تا هزار دلار هزینه ویزا دریافت خواهد شد.

قبلا شهروندان کانادا، مانند شهروندان آمریکا و سی کشور دیگر، نیاز نداشتند برای سفر به امارات متحده عربی ویزا داشته باشند و مهر ویزای سفر هنگام ورودشان به این کشور در پاسپورت آنها زده می شد.

از حدود سه ماه پیش که دولت کانادا گفت حاضر نبست تعداد پروازهای هواپیماهای دو شرکت هواپیمایی اصلی امارات متحده ("امارات" و "اتحاد") به این کشور را افزایش دهد میان دو کشور اختلاف نظر شدید به وجود آمده است.

امارات متحده در ماه اکتبر اعلام کرد که به کانادا اعلام کرده است که نظامیان خود را از پایگاهی مهم در دوبی خارج کند و بعد از آن در ماه نوامبر اعلام کرد که شهروندان کانادا قبل از سفر به این کشور باید ویزا بگیرند.

اکنون دولت امارات متحده هزینه های جدید اخذ ویزا را اعلام کرده است که به مراتب بالاتر از هزینه ای است که برای دریافت ویزاهای بین المللی معمول بوده است.

سایت سفارت امارات متحده در کانادا هزینه های جدید دریافت ویزا برای سفر از کانادا به این کشور که از دوم ژانویه به اجرا در خواهد آمد را منتشر کرده است که از جمله برای ویزای یک ماهه بدون حق تمدید، دویست و پنجاه دلار، ویزای سه ماهه پانصد دلار و ویزای شش ماهه (با حق چند بار ورود و خروج) هزار دلار خواهد بود.

مقررات جدید از دوم ژانویه به اجرا در می آید.

در حال حاضر شرکت های هواپیمایی امارات و اتحاد در هفته شش پرواز به کانادا دارند که به گفته آنها برای پاسخگویی به میزان تقاضاهای آنها بسیار کم است.

لی کارتر، گزارشگر بی بی سی در تورنتو، می گوید دلیل مخالفت کانادا با پروازهای بیشتر از سوی شرکت های هواپیمایی امارات، نگرانی این کشور از ضرر مالی شرکت های هواپیمایی خصوصی کانادا بوده است.

اما این تصمیم باعث اختلاف نظر در میان مقام های دولت کانادا شده است.

از جمله پیتر مک کی، وزیر دفاع کانادا، به طور جدی ابراز نگرانی کرده است که این موضوع ممکن است بالقوه به روابط دو کشور آسیب بزند؛ ارتباطی که ارزش مالی آن به یک و نیم میلیارد دلار در سال می رسد.

دوبی از نیروهای نظامی کانادا خواسته است تا از پایگاه مهم نظامی "کمپ میراژ" خارج شود. این پایگاه اصلی ترین پایگاه هدایت ماموریت نظامی کانادا در جنوب افغانستان است.

بیست و پنج هزار شهروند کانادا در این کشور زندگی می کنند و امارات متحده بزرگترین شریک تجاری کانادا در منطقه خارومیانه است.

مطالب مرتبط