"رئیس جمهور قزاقستان تا ۲۰۲۰ حکومت کند"

Image caption نورسلطان نظربایف به دنبال اکسیر جوانی است

پارلمان قزاقستان از طرح بحث برانگیز لغو دو دور انتخابات ریاست جمهوری آتی در این کشور و ماندن نورسلطان نظربایف در مقام رئیس جمهور تا سال ۲۰۲۰ حمایت کرده است.

پارلمان قزاقستان، که کاملا در دست اعضای حزب حاکم آقای نظربایف است، گفت این پیشنهاد اکنون باید به همه پرسی گذاشته شود.

آقای نظربایف از پیش از سقوط اتحاد جماهیر اتحاد شوروی در سال ۱۹۹۱ بر قزاقستان حکمروایی می کرده است.

سم ویلسون، گزارشگر بی بی سی، می گوید پارلمان قزاقستان همچون گذشته با استفاده از توصیفاتی مانند اولین رئیس جمهوری قزاقستان، رهبر ملت قزاقستان و خالق جمهوری مستقل قزاقستان گفت که موفقیت این کشور در آینده، وابسته به آقای نظربایف است.

به گفته گزارشگر بی بی سی نگرش وفادارانه و بدون انتقاد پارلمان از آقای نظربایف دقیقا همان موضوعی است که باعث شده مخالفان رئیس جمهوری قزاقستان بگویند این کشور به دموکراسی بیشتری نیاز دارد.

قزاقستان در دو دهه اخیر تقریبا تحت سلطه یک نفر بوده است.

حامیان رئیس جمهوری می گویند که او قزاقستان را یک جمهوری باثبات کرده و با موفقیت، ثروت نفتی این کشور را صرف رشد سریع اقتصادی آن کرده است.

اما مخالفان آقای نظربایف او را متهم کرده اند که هر گونه مخالفت با قدرت را سرکوب کرده، انتخابات را به تقلب کشانده و قدرت را برای خانواده خود انحصاری کرده است.

یکی از دختران آقای نظربایف رسانه های این کشور را شدیدا تحت کنترل خود دارد و داماد آقای نظربایف بسیاری از شرکت های نفتی قزاقستان را اداره می کند. گفته می شود داماد آقای نظربایف میلیاردر است.

این همه پرسی، اگر نتیجه آن تائید طرح پیشنهادی باشد، باعث خواهد شد که آقای نظربایف ۱۰ سال دیگر، یعنی تا سن هشتاد سالگی، در قدرت بماند.

او اخیرا از دانشمندان قزاقستان خواست برای کشف درمان پیری (به عنوان یک بیماری)، و زندگی جاودانه تلاش کنند.

مطالب مرتبط