وزیر اسرائیلی: ایران سه سال با بمب اتمی فاصله دارد

برنامه هسته ای ایران
Image caption آقای یالون می گوید که به تعویق افتادن برنامه ایران برای دستیابی به سلاح اتمی به این معناست که این کشور هنوز به نقطه بی بازگشت نرسیده است

موشه یالون، وزیر امور استراتژیک اسرائیل می گوید که بروز برخی مشکلات فنی در برنامه اتمی ایران، دستیابی این کشور به سلاح هسته ای را به تعویق انداخته است.

این مقام دولتی اسراییل تخمین زده است که ایران دست کم سه سال دیگر تا رسیدن به توانایی ساخت بمب اتمی فاصله دارد.

آقای یالون روز چهارشنبه ۲۹ دسامبر ۲۰۱۰ میلادی، در گفتگویی با رادیو دولتی اسرائیل گفت که بروز برخی مشکلات فنی موجب شده است که ایران بر خلاف برآوردهای قبلی اسرائیل و چند کشور غربی، تاکنون به سلاح اتمی دست پیدا نکند.

او با این حال تاکید کرد که ایران در حال حاضر دانش لازم برای ساخت چنین سلاح هایی را دارد و تنها به زمان بیشتری نیاز دارد تا به مواد مورد نیاز برای ساخت یک بمب دست یابد.

این وزیر کابینه اسرائیل به مشکلاتی که در حال حاضر برنامه هسته ای ایران با آن دست و پنجه نرم می کند اشاره ای نکرد.

چند ماه پیش، مقام های ایرانی اعلام کرده بودند که نوعی بدافزار اینترنتی موسوم به "کرم استاکس نت" به کامپیوترهای بعضی از کارکنان نیروگاه اتمی بوشهر وارد شده است، آنها بعدها گفتند که این کامپیوترها پاکسازی شده است، اما بعضی گزارش ها حکایت از آن داشت که این کرم اینترنتی به دستگاه های نیروگاه بوشهر و سانتریفیوژهای غنی سازی اورانیوم در نطنز آسیب هایی رسانده است.

ایران دستگاه های اطلاعاتی کشورهای غربی و اسرائیل را طراح این کرم اینترنتی معرفی کرد.

ترور دو فیزیکدان ایرانی در آذر ماه امسال که به کشته شدن یکی از آنها انجامید، یکی دیگر از نمونه هایی است که مقامات ایران، دستگاههای اطلاعاتی اسرائیل و آمریکا را مسئول آن می دانند و هدف از انجام این اقدامات را به تعویق انداختن پیشرفت علمی ایران اعلام کرده اند.

در این حال، موشه یالون، وزیر امور استراتژیک اسرائیل به رادیو دولتی این کشور گفت: "بروز مشکلات، برنامه زمانبندی شده ایران را به تعویق انداخته است. بنابراین نمی توان در مورد گذشتن برنامه اتمی ایران از نقطه بی بازگشت سخن گفت. زیرا در حال حاضر این کشور به تنهایی قادر به ساخت سلاح اتمی نیست".

آقای یالون در ادامه افزود: "در صورت موفق شدن برنامه اتمی ایران، این احتمال وجود دارد که این کشور تا سه سال آینده به توانایی ساخت بمب اتم دست یابد. البته من امیدوارم چنین اتفاقی نیفتد و تلاش های غرب برای جلوگیری از دستیابی ایران به توانایی ساخت سلاح های اتمی موثر باشد".

پیش از این هم مقام های اسرائیلی چندین بار پیش بینی هایی را در مورد زمان احتمالی دستیابی ایران به سلاح اتمی مطرح کرده و در مورد عواقب آن هشدار داده بودند.

آقای یالون تایید کرد که ارزیابی در مورد زمان اتمی شدن ایران بسیار دشوار و پیچیده است و به هیچ عنوان نمی توان به صورت دقیق آن را تعیین کرد.

او همچنین پذیرفت که طبق برخی از پیش بینی هایی که قبلا با نظارت خود او در این زمینه انجام گرفته بود، ایران باید در حال حاضر یک کشور اتمی شده باشد.

ایران همواره تاکید کرده است که برنامه اتمی این کشور اهداف صلح آمیز دارد و به هیچ عنوان قصد دستیابی به سلاح های اتمی در آن تعریف نشده است.

با این حال مقام های آژانس بین المللی انرژی اتمی به ناکافی بودن همکاری ایران با ماموران آژانس اشاره می کنند و می گویند که نمی توانند صلح آمیز بودن برنامه اتمی ایران را تأیید کنند.

خودداری ایران از پذیرش درخواست شورای امنیت سازمان ملل متحد مبنی بر توقف فعالیت های مرتبط با غنی سازی اورانیوم، تاکنون منجر به تصویب چهار دور تحریم بین المللی علیه برنامه هسته ای ایران شده است.

از سوی دیگر مقامات اسرائیلی هم هیچگاه به داشتن سلاح هسته ای اذعان نکرده اند، اما بسیاری از کارشناسان، این کشور را تنها دارنده سلاح اتمی در منطقه خاورمیانه می دانند.

مطالب مرتبط