رئیس جمهوری تونس ناآرامی‌های این کشور را محکوم کرد

Image caption رئیس جمهوری تونس گفت که تمام تلاش خود را برای حل مشکل بیکاری در کشور خواهد کرد

رئیس جمهوری تونس، تظاهرات خشونت آمیز اخیر را که درپی افزایش بیکاری در کشور صورت گرفته، محکوم کرده و قول داده که با اغتشاش گران برخورد شود.

زین العابدین بن علی، رئیس جمهوری تونس، همچنین در جریان سخنرانی که از تلویزیون تونس پخش شد، گفت: "نا آرامی های اخیر در کشور که صرفا از سوی فارغ التحصیلان روی داده بود، به صنعت جهانگردی و همچنین اشتغال زایی در کشور ضربه خواهد زد."

آقای بن علی، اعمال خشونت از سوی اقلیتی افراط گرا علیه منافع کشور را "غیرقابل قبول" دانست.

او همچنین تاکید کرد که چنین اقداماتی تاثیری منفی بر روند اشتغال زایی در کشور خواهد داشت.

رئیس جمهوری تونس همچنین گفت که او برای حل مشکل بیکاری در کشور تمام تلاش خود را خواهد کرد و همچنین از هیچ تلاشی برای بالا بردن استانداردهای زندگی مردم فروگذار نخواهد کرد. صدها تظاهرکننده معترض روز دوشنبه (بیست و نه دسامبر) با حضور در خیابان های تونس، پایتخت این کشور، خواستار خاتمه فساد مالی و ایجاد فرصت های شغلی بیشتر در کشور شدند.

روز جمعه گذشته (بیست و چهار دسامبر) هم در جریان درگیری ها در مرکز شهر سیدی بوزید، دست کم یک تظاهر کننده به ضرب گلوله کشته شد.

نا آرامی ها در تونس از اوایل ماه جاری، همزمان با خودکشی یک فارغ التحصیل بیکار ۲۶ ساله افزایش یافت .

گفته شده محمد بوعزیزی، ۲۶ ساله به دلیل آن که نتوانسته بود کاری پیدا کند، به طور غیر قانونی میوه و سبزیجات می فروخت.

به گفته انجمن دفاع از حقوق بشر تونس، پلیس در اوایل ماه جاری پس از آن که اعلام کرد این جوان اجازه لازم برای فروش این محصولات را ندارد، اقدام به ضبط محصولات او کرد . در پی این اقدام پلیس، این جوان ۲۶ ساله با ریختن بنزین، خود را به آتش کشید.

به گفته خبرنگاران، در تونس اعتراضات عمومی به ندرت صورت می گیرد. این کشور غالبا به دلیل رعایت نکردن مسائل حقوق بشر مورد انتقاد مجامع بین المللی قرار دارد. اما شرایط نامناسب اقتصادی اخیر، باعث برانگیختن نا آرامی های شده که طی بیش از یک دهه در این کشور بیسابقه است.

مطالب مرتبط