ادامه تمرد باگبو همزمان با پایان نشست رهبران آفریقایی در ساحل عاج

باگبو - چپ- با رهبران سه کشور آفریقایی دیدار کرد
Image caption آقای باگبو تاکنون در برابر فشارها مقاومت کرده است

رهبران کشورهای غرب آفریقا ماموریت خود در ساحل عاج را درحالی به پایان برده اند که لورن باگبو رئیس جمهور کنونی آن کشور همچنان در مقابل درخواست کناره گیری مقاومت می کند.

آنها به آقای باگبو گفته اند که اگر قدرت را به الاسین واتارا واگذار نکند، با خطر اقدام نظامی مواجه خواهد شد. آقای واتارا از سوی جامعه بین المللی برنده انتخابات شناخته شده است.

مناقشه بر سر نتایج انتخابات اخیر، باعث ناآرامی گسترده در ساحل عاج شده است، به طوری که ده ها هزار نفر از خانه هایشان گریخته اند و بیش از 170 نفر کشته شده اند.

رسانه های دولتی با پخش پیام هایی به منتقدان آقای باگبو حمله کرده اند.

تلویزیون دولتی که تحت کنترل هواداران آقای باگبو است به تلویح گفت که در صورت ادامه تهدیدها در مورد اقدام نظامی، ممکن است جان چندین میلیون مقیم خارجی ساحل عاج که از کشورهای همسایه آمده اند به خطر بیافتد.

پیشتر یک صلحبان سازمان ملل در اثر حمله افراد مسلح به قمه از ناحیه بازو زخمی شد.

رؤسای جمهور بنین، سیرالئون و کیپ وردی به عنوان نمایندگان جامعه کشورهای غرب آفریقا به ابیجان پایتخت ساحل عاج سفر کردند.

این بازدید به عنوان آخرین فرصت برای ترغیب لورن باگبو برای واگذاری مسالمت آمیز قدرت به الاسین واتارا تلقی می شد. آقای واتارا هم اکنون در هتلی در پایتخت تحت محافظت 800 صلحبان سازمان ملل است.

جزئیات کمی از گفتگوهای جداگانه این رهبران با واتارا و باگبو منتشر شده است، اما بونی یایی رئیس جمهور بنین گفت: "همه چیز به خوبی پیش رفت."

با این حال بیانیه هایی که پس از این دیدارها منتشر شد، حاکیست که آقای باگبو همچنان بر موضع خود پافشاری می کند.

یکی از مشاوران آقای باگبو به بی بی سی گفت که او همچنان رهبر انتخابی مردم ساحل عاج است و اینکه دخالت جامعه غرب آفریقا بخشی از "توطئه بین المللی" علیه اوست.

مطالب مرتبط