افت تلفات در عراق طی یک سال اخیر؛ اما 'با سرعتی کمتر'

صحنه انفجار در عراق
Image caption به گفته آی بی سی خشونت ها در سال 2010 به مرگ نزدیک به 4 هزار غیرنظامی منجر شد

یک گروه حقوق بشر می گوید که شمار غیرنظامیانی که طی یک سال گذشته در خشونت های عراق کشته شده اند به کمترین حد از زمان حمله سال 2003 آمریکا رسیده است.

گروه "شمارش اجساد عراق" (IBC) که گزارش های مربوط به تلفات در این کشور را مقایسه می کند، گفت که این تلفات نسبت به سال 2009 پانزده درصد کمتر بود و به کمتر از 4000 نفر رسید.

به گفته این گروه به طور متوسط روزانه دو بمب در عراق منفجر شد به طوری که هر انفجار باعث مرگ 4 نفر شده است.

اما این گروه اخطار داد که شمار تلفات ممکن است به یک "حداقل غیرقابل عبور" رسیده باشد به این معنی که احتمالا آمار تلفات در میان غیرنظامیان برای سال ها به همین اندازه خواهد بود.

"آی بی سی" در گزارش سالانه خود گفت که سه هزار و 976 نفر طی یک سال گذشته در اثر خشونت ها در این کشور کشته شده اند درحالی که این رقم در سال 2009، چهار هزار و 680 نفر بوده است.

66 درصد آمار تلفات سال 2010 ناشی از بمبگذاری های شورشیان بوده است.

بغداد پایتخت عراق و شهر موصل در شمال عراق شاهد بیشترین خشونت ها بودند.

"شمارش اجساد عراق" در گزارش خود نوشت: "پس از تقریبا هشت سال، بحران امنیتی در عراق همچنان به طور قابل توجهی بی امان است: 2010 به طور متوسط شاهد دو انفجار روزانه توسط نیروهای غیردولتی بود که باعث مرگ غیرنظامیان شد."

"انفجارها نه تنها تقریبا روزانه است، بلکه می تواند تقریبا در هر جا اتفاق بیافتد، به طوری که حملات سال 2010 در 13 بخش از 18 بخش اداری عراق اتفاق افتاد."

'مناقشه دائمی'

این گروه گفت که کاهش ملموس آمار تلفات پس از پایان ماموریت رزمی نیروهای آمریکایی در 31 اوت، یک امر "به نسبت امیدوار کننده تر است."

به گفته آی بی سی این تاریخ "فورا نصف شدن شمار تلفات غیرنظامیان در فاصله اوت تا سپتامبر را به دنبال داشت، و این آمار پایین تر تا ماه های زمستان ادامه یافته است."

اما درحالی که کاهش شمار تلفات نسبت به اوج آن در سال های 2006 و 2007 ادامه دارد، اما از سرعت این سیر نزولی کاسته شده است. میزان افت آمار تلفات در دو سال قبلی 50 و 63 درصد بود.

آی بی سی گفت که هرچند هر میزان کاهش در میزان خشونت ها دلگرم کننده است، اما "کاسته شدن از سرعت سیر نزولی (آمار تلفات) نشانگر آن است که به یک حداقل غیرقابل عبور رسیده ایم."

در این گزارش آمده است: "در نگاهی کلی با نظر گرفتن چند سال اخیر، داده های سال 2010 حاکی از یک مناقشه دائمی در سطح پایین در عراق است که همچنان جان غیرنظامیان را در ابعاد مشابه در سال های آینده خواهد گرفت."

از 2003 تاکنون در مجموع 4470 خدمه نظامی نیروهای ائتلافی در عراق کشته شده اند.

جیم میور خبرنگار بی بی سی در بغداد می گوید که هرچند هیچ کس نمی تواند ادعا کند آمار کاملا دقیقی از تلفات غیرنظامیان دارد، آی بی سی موقعیت خود را به عنوان معتبرترین منبع در این زمینه جنجالی تثبیت کرده است.

آی بی سی با تطبیق دادن گزارش های رسانه ای، اظهارات شاهدان عینی، مصاحبه با مقام ها و خدمه بیمارستان ها و سردخانه ها به این آمار می رسد.

این گروه می گوید که در مجموع 108 هزار و 398 عراقی در خشونت هایی که از سال 2003 تاکنون روی داده کشته شده اند که یک درصد جمعیت عراق است. این خیلی بالاتر از رقمی است که دولت عراق گزارش می کند.

اما آی بی سی می گوید که تحلیل اولیه اش از داده های اسناد محرمانه ارتش آمریکا - که توسط ویکی لیکس منتشر شد - حاکی از مرگ 15 هزار نفر دیگر است که باید به این فهرست اضافه شود.

مطالب مرتبط