'ساحل عاج با خطر نسل کشی مواجه است'

ساحل عاج
Image caption طرفداران باگبو در ابیجان گفته اند به هتل محل اقامت آقای اوتارا حمله خواهند کرد

به دنبال فرار هزاران نفر از خشونت های ناشی از بی ثباتی سیاسی در ساحل عاج به کشورهای همسایه، کمیته های بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر تقاضای یک میلیون دلار کمک مالی برای این کشورها کرده اند.

این سازمان های بین المللی گفته اند که پول درخواست شده صرف کمک به بالغ بر چهل و پنج هزار نفری خواهد شد که به کشورهایی مانند گینه و لیبریا گریخته اند.

نماینده جدید ساحل عاج در سازمان ملل متحد نیز هشدار داده است که کشورش با خطر نسل کشی مواجه است.

یوسفو بمبا، از سازمان ملل خواست به آلاسان اوتارا، فردی که به طور گسترده در سطح بین المللی به عنوان رئیس جمهوری جدید این کشور شناخته شده است، کمک کنند تا بر مسند کار بنشیند.

آقای اوتارا در حال حاضر در هتلی در ابیجان، پایتخت ساحل عاج محبوس شده است.

لوران باگبو، رئیس جمهوری فعلی ساحل عاج که نپذیرفته است در رقابت های ریاست جمهوری شکست خورده، همچنین حاضر نیست از سمت خود کناره گیری کند.

از یک ماه پیش که نتیجه انتخابات ریاست جمهوری در ساحل عاج اعلام و خشونت ها آغاز شد، بیش از صد و هفتاد نفر کشته شده اند.

نماینده جدید ساحل عاج در سازمان ملل، روز پنجشنبه (30 دسامبر)، گفت به خاطر ناآرامی های ادامه دار سیاسی در این کشور، نقض حقوق بشر در ابعاد گسترده رخ داده است.

در همین حال، سازمان ملل رسانه های دولتی ساحل عاج را متهم کرده که علیه آقای اوتارا گزارش های تحریک آمیز منتشر می کنند.

آلن لروی، رئیس نیروهای پاسدار صلح سازمان ملل روز چهارشنبه در یک کنفرانس خبری به طور بیسابقه ای برای این نیروها، به شبکه تلویزیون دولتی ساحل عاج حمله کرد.

او گفت: "اعلامیه هایی که ما از شبکه آر تی آی می شنویم نگران کننده و حیرت انگیز است چون به وضوح مردم را تهییج می کند با ماموران سازمان ملل در ساحل عاج درگیر شوند."

او گفت حمله جمعیت خشمگین به یکی از سربازان این نیروها با دشنه، نتیجه مستقیم جنگ تبلیغانی رسانه های دولتی علیه این نیروها بوده است.

آقای باگبو گفته است که پیروزی آقای اوتارا مشروعیت ندارد و دو رقیب به طور جداگانه به عنوان رئیس جمهوری ساحل عاج سوگند یاد کرده اند.

آقای بامبا، که از سوی آقای اوتارا به نمایندگی ساحل عاج در سازمان ملل منصوب شده است، روز چهارشنبه رسما در مقر این سازمان در نیویورک مورد استقبال قرار گرفت.

آقای بامبا گفت برخی خانه ها بسته به قومیت ساکنین آن در ساحل عاج علامت گذاری شده اند و او از آنچه ممکن است در آینده اتفاق بیافتد (نسل کشی)، نگران است.

مطالب مرتبط