'بریتانیا نگران بود که اسرائیل به اعراب حمله اتمی کند'

مارگارت تاچر
Image caption مارگارت تاچر، نخست وزیر وقت بریتانیا سیاست همتای اسرائیلی خود در مورد شهرک‌سازی را "غیر واقع‌بینانه" توصیف کرده بود

بنا به اسناد محرمانه دولتی بریتانیا که روز پنجشنبه (۳۰ دسامبر)، بعد از سی سال منتشر شد، دیپلمات های این کشور بر این باور بوده اند که در صورت بروز جنگ میان اسرائیل و کشورهای عرب همسایه آن، اسرائیل آمادگی داشته است که از جنگ افزارهای هسته‌ای استفاده کند.

اسناد محرمانه مذکور طبق فوانین شفاف سازی بریتانیا و توسط اداره بایگانی ملی منتشر شده است.

جان مک مانوس، گزارشگر بی بی سی می گوید که اسناد منتشر شده نشان می دهد که علیرغم امضای پیمان صلح میان اسرائیل و مصر در سال ۱۹۷۹، مقامات بریتانیا بر این باور بوده اند که تنش در روابط میان اسرائیل و کشورهای همسایه عرب آن، ادامه داشته و ممکن بوده است که هر آن به درگیری جدید بیانجامد.

در ماه مه سال ۱۹۸۰ سفارت بریتانیا در تل آویو با ارسال پیامی صریح به لندن، به وزارت امور خارجه بریتانیا هشدار داد که اگر اسرائیل مورد حمله قرار بگیرد، وارد جنگ خواهد شد و احتمالا از جنگ افزار هسته ای استفاده خواهد کرد.

در این پیام آمده است: "اگر قرار باشد اسرائیل نابود شود این کشور این بار راه جنگ را خواهد رفت و آماده است از سلاح اتمی خود استفاده کند. از آنجا که اسرائیل نمی تواند جنگی طولانی مدت را تحمل کند مجبور خواهد شد که خیلی زود از این سلاح استفاده کند."

به گفته گزارشگر بی بی سی، فاش شدن این اسناد ناگزیر به مناقشه جاری بر سر قدرت هسته ای در خاورمیانه و این که اسرائیل هرگز توان هسته ای خود را با قطعیت رد یا تائید نکرده است، دامن خواهد زد.

در اسناد منتشر شده همچنین جزئیات واکنش مارگارت تاچر، نخست وزیر وقت بریتانیا، به سیاست شهرک سازی برای یهودیان در کرانه باختری فاش شده است.

بر اساس این اسناد، خانم تاچر سیاست مناخم بگین، همتای اسرائیلی خود را "غیر واقع بینانه و نامعقول" می دانسته است.

گزارشگر بی بی سی می گوید که خانم تاچر به والری ژیسکاردستن، رئیس جمهوری وقت فرانسه گفته بود که آقای بگین دشوارترین سیاستمداری بوده که با او مواجه شده و کار کردن با او آسان نیست.

مطالب مرتبط