صفحه ویژه: جهان در سالی که گذشت

سال ۲۰۱۰ در آینه عکس های خبری

تصاویر خبری سال 2010

سال ۲۰۱۰ مملو بود از رویدادهای خبرساز. از زلزله ماه ژانویه گرفته تا سرمای اروپا در آخرین روزهای ماه دسامبر. از پارگی لب باراک اوباما در یک بازی تفریحی بسکتبال تا سیل ویرانگر پاکستان. به مجموعه ای از عکس های خبری سال ۲۰۱۰ توجه کنید.

برای دیدن این آلبوم عکس اینجا کلیک کنید

سال ۲۰۱۰ در افغانستان؛ 'مرگبار اما پردستاورد'

سال ۲۰۱۰ میلادی با کشته شدن حدود ۹ هزار تن، مرگبار ترین سال برای تمامی طرف های درگیر در جنگ کنونی افغانستان بود. بیش از هفتصد نظامی خارجی، بالاتر از هشتصد تن از نفرات ارتش افغانستان و بیش از هزار تن از ماموران پلیس قربانی خشونت های سال گذشته شدند.

ادامه مطلب را بخوانید

تاجیکستان در سالی که گذشت

اکثر کارشناسان سیاسی، انتخابات پارلمانی، درگیری های وادی رشت و فرار ۲۵ تن از زندانیان از محبس را از تحولات اساسی سیاسی تاجیکستان در سال ۲۰۱۰ عنوان می‌کنند. برخی از حقوقدانان هم محاکمه نشریات مستقل و زندانی شدن یک خبرنگار را نشانه تهدید دموکراسی در این کشور می دانند.

ادامه مطلب را بخوانید

خبرسازان جهان سیاست

جولین آسانژ ، بنیانگذار وبسایت ویکی لیکس، آنگ سان سو چی، رهبر مخالفان دولت برمه که از حبس خانگی آزاد شد، سیلویو برلوسکونی که دوباره نخست وزیر ایتالیا شد و دیوید کامرون و نیک کلگ که دولتی ائتلافی در بریتانیا تشکیل دادند از خبرسازترین چهره های جهان سیاست در سال ۲۰۱۰ بودند.

برای دیدن این آلبوم عکس کلیک کنید

اوباما و یک سال پر دست انداز، مرور سال ۲۰۱۰ در آمریکا

شب سال نوی میلادی امسال، رئیس جمهوری آمریکا حتما آروزهای زیادی دارد که می خواهد برآورده شود چون سالی که گذشت اصلا برایش آمد نداشت. آقای اوباما سال ۲۰۱۰ را با عزمی جزم برای عملی کردن وعده های انتخاباتی اش شروع کرد.

ادامه مطلب را بخوانید

ایران و آمریکا در سال ۲۰۱۰، از توپ و تشر تا جنگ اطلاعاتی

با آغاز سال میلادی تازه ، یک بار دیگر ایران روبروی آمریکا و سایر اعضای گروه ۱+۵ می نشیند. هنوز مشخص نیست بالاخره یکی از دو طرف برای کاستن از تنش ها و حل این بحران چند ساله نرمش به خرج می دهد یا نه؟ سال ۲۰۱۰ با پایان مهلتی آغاز شد که آمریکا برای بازگشت به میز مذاکرات هسته ای تعیین کرده بود.

ادامه مطلب را بخوانید

نگاهی به چند رویداد شاخص ادبی در سال ۲۰۱۰

در دنیای ادبیات، آغاز سال ۲۰۱۰ با پایان زندگی جی. دی. سالینجر، نویسنده ناتوردشت همراه شد و با درگذشت نویسندگان دیگری از جمله ژوزه ساراماگو، نویسنده رمان کوری، ادامه یافت. در این سال ماریو وارگاس یوسا، نویسنده اسپانیایی متولد پرو نوبل گرفت.

ادامه مطلب را بخوانید

نگاهی به ده فیلم شاخص سال ۲۰۱۰

انتخاب ده فیلم از میان انبوهی از فیلم هایی که در سال گذشته در جشنواره های مختلف سینمایی و یا بر پرده سینماها به نمایش درآمد، کار چندان ساده ای نیست. آنچه از سینمای اروپا به ویژه سینمای فرانسه دیده شد، نشان داد که این سینما هنوز خلاق و پرتوان است.

ادامه مطلب را بخوانید

درگذشتگان سینمای جهان در سال ۲۰۱۰

دنیس هاپر، بازیگر و کارگردان آمریکایی، نورمن ویزدم، کمدین برتیانیایی، تونی کرتیس، بازیگر آمریکایی، جین سیمونز، بازیگر بریتانیایی، اریک رومر و کلود شابرول از پیشگامان سینمای موج نوی فرانسه و آتور پن، کارگردان آمریکایی از جمله هنرمندان سینمای جهان بودند که در سال ۲۰۱۰ درگذشتند.

برای دیدن این آلبوم عکس کلیک کنید

سال ۲۰۱۰، سال وداع با ستارگان شوخ، غمگین و عاصی

سال ۲۰۱۰ هم سال بدرود با شماری از نامداران عصر طلایی هالیوود بود. سرشناس ترین آنها در این میان تونی کرتیس، بازیگری که با سیمای شوخ و شیطان و چشمان خمار و اغواگرش، شش دهه بر پرده نقره ای درخشید.

ادامه مطلب را بخوانید

گزارشگران بدون مرز: ایران بیشترین تعداد روزنامه نگار تبعیدی را دارد

سازمان بین المللی گزارشگران بدون مرز در گزارش سالانه خود نوشته است که در سال ۲۰۱۰ در مجموع ۱۲۷ روزنامه نگار ناچار به ترک سرزمین خود شده اند که ایران به تنهایی نزدیک به یک چهارم این آمار را به خود اختصاص داده است.

ادامه مطلب را بخوانید

خبرسازان ورزش جهان در سال ۲۰۱۰

بدون شک مهمترین رویداد سال ۲۰۱۰ برگزاری جام جهانی فوتبال بود. المپیک زمستانی در ونکوور، بازی های آسیای گوانگجو و بازی های کشورهای مشترک المنافع در دهلی از دیگر رویدادهای مهم در سال ۲۰۱۰ بود.

برای دیدن این آلبوم عکس کلیک کنید

مهمترین اتفاق خبری سال ۲۰۱۰ از نظر شما چه بوده است؟

به نظر شما مهمترین اتفاق خبری سال ۲۰۱۰ چه بوده است؟ کدام واقعه جهانی به نظر شما تاثیر گذار‌تر بوده است، کدام یک شما را بیشتر ناراحت کرده و کدام یک شما را خوشحال‌تر کرده است؟ امیدواری‌های شما برای سال جدید میلادی چیست؟ دوست دارید چه خبرهایی در صدر اخبار دنیا در سال آینده قرار گیرد؟

نظرات خود را با دیگران در میان بگذارید