اعتصاب در حمایت از قوانین ضد 'کفرگویی' پاکستان را فلج کرد

عکس آرشیوی
Image caption احزاب مذهبی پاکستان گفته اند برای جلوگیری از هرگونه تغییر در قوانین ضد کفرگویی این کشور، اعتراضات متعددی را برنامه ریزی کرده اند

اعتصاب سراسری در پاکستان که با فراخوان احزاب مذهبی این کشور از مردم برگزار شده، زندگی عادی را در بسیاری از شهرهای بزرگ پاکستان مختل کرده است.

اعتصاب کنندگان به تغییر احتمالی قوانین سخت گیرانه پاکستان در باره نحوه برخورد با "کفرگویان" اعتراض دارند.

روز جمعه (31 دسامبر)، پارلمان پاکستان به لایحه ای خصوصی در مورد حذف مجازات اعدام از قوانین ضد کفرگویی در این کشور رسیدگی می کند.

این لایحه توسط "شری رحمان"، یکی از اعضای حزب حاکم "حزب مردم پاکستان" که پیشتر وزیر اطلاعات پاکستان بوده، به پارلمان ارائه شده است.

این موضوع باعث شده که احزاب مذهبی پاکستان تصور کنند که کل دولت از اصلاح قوانین حمایت می کند.

شری رحمان همچنین در لایحه پیشنهادی خود آورده است که برخی مفاد قانون ضد کفرگویی که درباره جلوگیری از خطا در اجرای این قانون است باید تقویت شود.

روز چهارشنبه (29 دسامبر)، وزیر امور مذهبی پاکستان به پارلمان گفت: "من با قبول مسئولیت کامل اعلام می کنم که دولت قصد ندارد قانون ضد کفرگویی را تغییر دهد. اگر کسی به طور خصوصی این لایحه را ارائه داده به دولت هیچ ارتباطی ندارد."

امروز در لاهور، کراچی و پیشاور بسیاری از فروشگاه ها و تجارتخانه ها تعطیل هستند و حمل و نقل عمومی بسیار محدود است.

بنا به قوانین پاکستان در باره کفرگویی، هر کس که به اسلام توهین کند با مجازات مرگ مواجهمی شود.

هر چند که تا کنون در این ارتباط اعدامی رخ نداده است تا کنون سی متهم توسط مردم عادی کشته شده اند.

"کفرگویی" در پاکستان موضوعی بسیار حساس محسوب می شود.

محکوم شدن یک زن مسیحی در پاکستان به اعدام در ماه نوامبر به اتهام کفرگویی، باعث شد موضوع قوانین ضد کفرگویی و شدت مجازات های در نظر گرفته شده برای این جرم، به طور گسترده مورد توجه رسانه های داخلی و خارجی قرار بگیرد.

گروه های مدافع حقوق بشر می گویند در پاکستان از قوانین ضد کفرگویی اغلب برای آزار اقلیت های مذهبی استفاده می شود.

احزاب مذهبی پاکستان گفته اند برای جلوگیری از هرگونه تغییر در قوانین ضد کفرگویی این کشور، برنامه های اعتراضی متعددی دارند.

مطالب مرتبط