به روز شده:  23:47 گرينويچ - دوشنبه 03 ژانويه 2011 - 13 دی 1389

پرونده هسته ای ایران

'دعوت' ایران از سفرای خارجی برای بازدید از تاسیسات اتمی

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

ایران از سفرای چند کشور عضو آژانس انرژی اتمی در وین دعوت کرده است از تاسیسات اتمی آن دیدار کنند.

به گزارش خبرگزاری های بین المللی، ایران طی نامه ای سفرای روسیه، چین، اتحادیه اروپا و چند کشور عرب و در حال توسعه را دعوت کرده است.

گفته می شود علی اصغر سلطانیه نماینده ایران در آژانس در این نامه روزهای ۱۵ و ۱۶ ژانویه را برای این بازدید که به گفته او شامل ملاقات با "مقام های بسیار عالیرتبه" نیز می شود پیشنهاد کرده است.

این دعوتنامه در آستانه نشست بعدی اتمی ایران با کشورهای گروه ۱+۵ که قرار است اواخر ژانویه در استانبول ترکیه برگزار شود، ارسال شده است.

هدف از اجلاس استانبول بررسی راههایی برای شکست بن بست مذاکرات اتمی ایران است.

تاسیسات اتمی نظنز

سفرای دعوت شده مشغول رایزنی با پایتخت های خود هستند

به گزارش روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز فیلیپ کرالی سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در واکنش به این دعوت گفته است: "این یک ترفند زیرکانه است، اما جایگزینی برای مسئولیت هایی که ایران در مقابل آژانس بین المللی انرژی اتمی دارد نمی شود و توجه بین المللی را از مسائل مربوط به برنامه اتمی ایران منحرف نمی کند."

دیپلمات های آمریکایی به این روزنامه گفتند که دعوت ایران احتمالا تا پس از انجام دور بعدی مذاکرات که انتظار می رود در ترکیه برگزار شود پذیرفته نخواهد شد، و آن موقع هم احتمال رد آن وجود دارد.

شورای امنیت از ایران خواسته است غنی سازی اورانیم را متوقف کند، اما این کشور می گوید غنی سازی را حق قانونی خود می داند و هرگز از آن دست نخواهد کشید.

برخی تحلیلگران می گویند ایران امیدوار است با آوردن سفرای خارجی به تاسیسات اتمی خود نگرانی های بین المللی را کاهش دهد و بین کشورهای غربی و کشورهای در حال توسعه در این زمینه شکاف بیشتری ایجاد کند.

کشورهای غربی می گویند ایران بدنبال دستیابی به سلاح اتمی است، اما تهران می گوید هدفی جز استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای ندارد و سلاح اتمی اساسا در دکترین امنیتی این کشور تعریف نشده است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس نامه چهار پاراگرافی ایران مورخ ۲۷ دسامبر حاوی جزئیاتی درباره اینکه چه سایت هایی می توانند مورد بازدید قرار گیرند نیست.

اما این نامه خاطرنشان کرده که ایران کلیه هزینه های این سفر را تامین خواهد کرد.

یک دیپلمات خارجی به آسوشیتدپرس گفته است این نامه به روسیه، چین، مصر، برخی کشورهای عضو جنبش غیرمتعهدها، کوبا، بعضی کشورهای عضو اتحادیه عرب و مجارستان که ریاست دوره ای اتحادیه اروپا را بر عهده دارد ارسال شده است.

گفته می شود آمریکا جزء مدعوین نیست.

این دیپلمات افزوده تاسیسات اتمی بوشهر و نطنز جزئیات سایت هایی هستند که ایران می خواهد مورد بازدید سفرای این کشورهای عضو آژانس قرار گیرد و با علی اکبر صالحی سرپرست وزارت خارجه و سعید جلیلی دبیر شورای عالی امنیت ملی ملاقات خواهد شد.

سفرای دعوت شده مشغول رایزنی با پایتخت های خود هستند و هنوز معلوم نیست چه کشورهایی به این دعوت پاسخ داده اند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.