'لوران باگبو با یک راه حل صلح آمیز برای حل بحران موافقت کرد'

Image caption لوران باگبو از سال ۲۰۰۰ میلادی قدرت را در دست داشته است

جیمز ویکتور بهو، رئیس کمیسیون جامعه کشورهای غرب آفریقا می گوید لوران باگبو، با مذاکره برای یافتن یک راه حل صلح آمیز جهت بحران ریاست جمهوری ساحل عاج موافقت کرده است.

این مقام می گوید آقای باگبو، شرطی برای مذاکره تعیین نکرده است.

رئیس کمیسیون جامعه کشورهای غرب آفریقا گفت آقای باگبو قول داده که به محاصره دفتر کار موقت آلاسان واتارا، رقیب خود در انتخابات ریاست جمهوری پایان دهد.

جامعه بین المللی، آلاسان واتارا را برنده انتخابات ریاست جمهوری ساحل عاج می شناسد ولی آقای باگبو مدعی است که وی برنده این انتخابات است.

جیمز ویکتور بهو، افزود آقای واتارا گفته است در صورتی که لوران باگبو نتیجه انتخابات را بپذیرد، خروج آبرومندانه وی را تضمین خواهد کرد.

رئیس کمیسیون جامعه کشورهای غرب آفریقا همچنین این نکته را روشن کرد که این جامعه از تهدید توسل به زور علیه آقای باگبو در صورت عدم قبول نتیجه انتخابات، دست برنداشته است.

در روزهای اخیر تلاش های کشورهای آفریقایی و نیز جامعه بین المللی برای رفع بحران سیاسی در ساحل عاج شدت بیشتری یافته است.

رهبران کشورهای چهار کشور غرب آفریقا روز دوشنبه 3 ژانویه از سوی جامعه کشورهای غرب آفریقا در ساحل عاج با آقای باگبو دیدار و گفتگو کردند.

همزمان، مقام های آمریکایی روز دوشنبه بر "کناره گیری آبرومندانه" لوران باگبو تاکید کردند، اما گفتند که وی فرصت زیادی ندارد.

لوران باگبو که از سال ۲۰۰۰ میلادی قدرت را در دست داشته، شکست در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری ماه نوامبر گذشته را رد می کند.

آقای واتارا می گوید از نظر وی بحث درباره بحران جاری پایان یافته و لوران باگبو باید کناره گیری کند.

جامعه کشورهای غرب آفریقا پیش از این هشدار داده بود که در صورت عدم کناره گیری لوران باگبو، فرماندهان ارتش پانزده کشور عضو جامعه، برای برنامه ریزی عملیات علیه آقای باگبو تشکیل جلسه خواهند داد.

نیجریه می گوید آماده است آقای باگبو را به عنوان پناهنده بپذیرد.

مطالب مرتبط