به روز شده:  13:53 گرينويچ - سه شنبه 04 ژانويه 2011 - 14 دی 1389

آفریقا

سفر عمر بشیر به جنوب سودان در آستانه استقلال این منطقه

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

در آستانه همه پرسی در مورد استقلال جنوب سودان، عمر البشیر رئیس جمهوری سودان به جنوب این کشور رفته تا با سیلوا کییر، رهبر این منطقه در باره مسائل مورد اختلاف بحث و گفتگو کند.

انتظار می رود در این همه پرسی، ساکنان جنوب سودان به استقلال این منطقه رای دهند.

آقای بشیر پس از ورود به جوبا، مرکز جنوب سودان، در یک سخنرانی که از تلویزیون ملی پخش شد گفت چنانچه استقلال جنوب سودان موجب برقراری یک صلح واقعی در هر دو بخش سودان شود، از آن استقبال خواهد کرد.

وی افزود در صورت رای مردم جنوب سودان به استقلال، به تصمیم آنان احترام خواهد گذاشت.

بشیر-آرشیو

عمر البشیر در سخنرانی تلویزیونی گفت وی به رای مردم جنوب سودان احترام خواهد گذاشت

از جمله مسائلی که در ملاقات آقای بشیر با سالوا کییر، مورد بحث قرار خواهد گرفت ذخایر نفت و منابع آبی سودان و نیز تعیین وضعیت آن عده از شهروندان جنوب سودان است که در شمال این کشور زندگی می کنند و تصمیم دارند پس از استقلال جنوب سودان همچنان در شمال این کشور زندگی کنند.

حدود سه چهارم ذخایر نفتی سودان در جنوب این کشور قرار دارد ولی خط لوله های نفت صادراتی، از شمال سودان می گذرد.

مالکیت آبیه، که یک منطقه مرزی مهم است نیز از مسائل مورد اختلاف است.

سالوا کییر، دشمن دیرینه عمر البشیر است که قبلا فرمانده شورشیان بوده ولی اکنون رهبری منطقه نیمه خودمختار جنوب سودان را به عهده دارد.

بارنابا ماریل، وزیر اطلاعات جنوب سودان گفت از مردم خواسته است احترام عمر البشیر را حفظ کنند و از سفر او به جنوب سودان استقبال کنند.

هنگام ورود عمر البشیر به فرودگاه جوبا، مرکز جنوب سودان مردم در فرودگاه جمع شده و شعارهایی در طرفداری از استقلال این منطقه می دادند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.