فرمانده پیکارجویان مخالف دولت تاجیکستان کشته شد

Image caption طول چند ماه اخیر ناحیه رشت به یک منطقه داغ در تاجیکستان تبدیل شده است

وزارت کشور تاجیکستان می گوید فرمانده پیکارجویان مخالف دولت در جریان عملیات نیروهای دولت در منطقه رشت در شرق این کشور کشته شده است.

همچنین 7 تن از طرفداران وی در این عملیات کشته و یک نفر دیگر بازداشت شده است.

در این باره محمدجان نذری یف، یکی از کارمندان مسئول دفتر مطبوعات وزارت کشور تاجیکستان به بی بی سی خبر داد.

آقای نذری یف از ارائه اطلاع بیشتر خودداری کرد ولی گفت وزارت اطلاعیه ای در این باره پخش خواهد کرد. وی گفت اسامی افراد کشته شده در این عملیات نیز منتشر خواهد شد.

مقامات تاجیکستان علی الدین دولتف ملقب به علی بیدکی را به انجام چند عملیات تروریستی در شرق این کشور از جمله حمله ای مرگبار به کاروان وزارت دفاع در اواخر ماه سپتامبر متهم کرده اند.

مقامات همچنین معتقدند که علی الدین دولتف و عبدالله رحیم اف که هر دو فرماندهان مخالفین اسلامی دولت در زمان جنگ داخلی هستند، با جنبش اسلامی ازبکستان، یک گروه مرتبط با القاعده همکاری داشته و می خواستند در شرق تاجیکستان پایگاههای تروریستی بنیاد کنند.

پیشتر گزارش شده بود که در منطقه رشت عملیات برای بازداشت گروه مسلحی آغاز شده است.

از سوی دیگر، منابع غیررسمی می‌گویند که در این عملیات سه تن از مأموران انتظامی کُشته شده‌اند. طاهر نارمت اف، رئیس ستاد وزارت امور داخله تاجیکستان این خبر را رد کرد و گفت که در میان مأموران انتظامی و امنیتی افراد مجروح یا کشته‌شده در این عملیات نیستند.

وی افزود: "بعد از پایان عملیات در این باره اطلاع رسمی پخش خواهد شد. ولی ما مطمئنیم که این گروه مسلح نابود خواهد شد."

در همین حال، برخی از خبرگزاریها نوشته‌اند که عملیات نیروهای دولتی در روستای روناب ناحیه رشت صورت گرفته و گویا علی بیدکی به یکی از منازل مسکونی این ناحیه پناه برده است.

میرزاخوجه احمداف، یکی از فرماندهان سابق نیروهای مخالف دولت در منطقه رشت که فعلاً با نیروهای دولتی علیه گروه الاوءالدین دولت اف همکاری می‌کند، در صحبت با بی بی سی گفت که در محل دیگر این منطقه قرار دارد و از جزئیات این عملیات آگاه نیست.

اما عالم عادل اف، از افراد نزدیک به میرزاخوجه احمداف، گفت که "به احتمال زیاد علی بیدکی یا بازداشت و یا کُشته شده است." ولی آقای عادلاف نیز می‌گوید که اطلاع دقیقی در این باره در دست ندارد.

Image caption در یک ویدیو یکی از این چهره‌ها علی بیدکی عنوان می‌شود

وی افزود طبق اطلاعی که در دست دارد، هشت تن از پیکارجویان کُشته و یک نفر از آنها بازداشت شده است.

ضمناً، عملیات نیروهای دولتی در منطقه رشت 22 سپتامبر بعد از حمله گروهی مسلح به کامیونهای وزارت دفاع آغاز شد. در این حمله دست کم 28 نفر نظامی کُشته شدند.

مقامات تاجیکستان گروههای وابسته به علی بیدکی و عبدالله‌رحیم‌اف، ملقب با ملا عبدالله را عاملان این حمله دانسته‌اند.

در جریان این عملیات جانب دولت از بازداشت و کُشته شدن بیش از 20 تن از پیکارجویان خبر داد. تلفات نیروهای دولتی نیز در مجموع بیش از شصت نفر ارزیابی می‌شود.

عبدالرحیم قهاراف، وزیر امور داخله تاجیکستان، قبلاً در یک نشست مطبوعاتی اظهار داشته بود که پیکارجویان قصد داشتند در شرق کشور "یک اردوگاه بین‌المللی تروریستی بنیاد کنند."

سیدمومن یتیم اف، رئیس کمیته دولتی امنیت ملی تاجیکستان، در پایان ماه نوامبر اظهار داشت که عملیات نیروهای دولتی علیه پیکارجویان در شرق کشور "تقریبا انجام یافته است و گروه کوچکی از پیکارجویان بزودی نابود کرده می‌شوند."

ولی بعد از چنین اظهارات در سایتهای اینترنتی ویدیوی منتشر شد که شماری پیکارجوی مسلح را در یک منطقه کوهستانی و پربرف در شرق تاجیکستان نشان می‌داد.

مطالب مرتبط