ترور فرماندار پنجاب؛ بی ثباتی در پاکستان بالا می‌گیرد

سلمان تاثیر
Image caption فرماندار ایالت پنجاب به دست یکی از محافظان خود کشته شد

سلمان تاثیر، فرماندار ایالت پنجاب پاکستان که از پرنفوذترین سیاستمداران این کشور بود، ترور شده است.

بر اساس گزارش ها از اسلام آباد، آقای تاثیر هنگامی که در یک مرکز خرید در این شهر از اتومبیل پیاده می شد، هدف تیراندازی یکی از ماموران محافظ خود قرار گرفت و کشته شد.

همین گزارش ها از دستگیری ضارب حکایت دارد.

به گفته مقامات پاکستانی، ضارب آقای تاثیر گفته است که وی این اقدام را در واکنش به مواضع فرماندار پنجاب در قبال قانون ضد کفر گویی موسوم به "توهین رسالت" انجام داده است.

آقای تاثیر از جمله معدود سیاستمداران پاکستانی بود که آشکارا در مخالف با این قانون سخن می گفت، بویژه پس از محکومیت آسیه بی بی؛ زن مسیحی پاکستانی به اتهام توهین به اسلام.

قانون "توهین رسالت" از قوانین جنجال بر انگیز پاکستان است که به گفته مخالفان آن، بارها مورد سو استفاده قرار گرفته است.

مرگ آقای تاثیر را می توان از چند منظر مورد بررسی قرار داد.

آقای تاثیر از نزدیکان آصف علی زرداری، رییس جمهوری پاکستان بود و معرفی وی به عنوان فرماندار ایالت مهم پنجاب جنجال برانگیز بود.

این ایالت بطور سنتی تحت کنترل حزب مسلم لیگ آقای نواز شریف است و اختلافات دو حزب مردم آقای زرداری و حزب مسلم لیگ نیز بطور سنتی همواره وجود داشته است و بنابر این با معرفی آقای تاثیر به عنوان فرماندار پنجاب تنش ها بین این دو حزب افزایش یافت.

شهباز شریف، بردار نواز شریف، نخست وزیر سابق پاکستان، سر وزیر ایالت پنجاب است.

این تنش ها در سال ۲۰۰۸ میلادی و با برکناری سروزیر ایالت از سوی آقای تاثیر و سپس معرفی مجدد وی به دنبال دستور دادگاه به اوج خود رسید.

مرگ آقای تاثیر بالقوه می تواند به تنش ها در پنجاب دامن بزند و کشور را در عمل به سوی ناآرامی های بیشتر بکشاند؛ بویژه اینکه به دنبال خروج یکی از احزاب اصلی از دولت ائتلافی پاکستان، دولت این کشور بیش از پیش با فشار روبرو است و خطر سقوط دولت و تنش بیشتر بین احزاب در پارلمان وجود دارد.

اما شاید نکته مهمتر در این تحول تازه، کشته شدن آقای تاثیر توسط یکی از محافظان خود بوده است.

این اقدام می تواند در عمل نشانگر رادیکال بودن و یا رادیکال شدن جامعه پاکستان تا حد نفوذ افراط گرایی در بین نیروهای نظامی و انتظامی باشد که وظیفه اصلی آنها تامین امنیت است.

این اقدام در واقع می تواند نشانگر ظهور عملی نگرانی بسیاری از کشورهای جامع جهانی در خصوص تامین امنیت در پاکستان، بویژه تامین امنیت در ساختارهای هسته ای پاکستان باشد.

نگرانی کشورهای غربی و بویژه آمریکا از قدرت هسته ای پاکستان و یا حتی تهاجم ستیزه جویان به مراکز اتمی و تسخیر آنها نیست؛ بلکه نگرانی این کشورها در واقع افزایش افراط گرایی و رادیکالیزه شدن افرادی است که خود تامین امنیت در کشور را بر عهده دارند.

ترور آقای تاثیر توسط یکی از محافظان خود می تواند بر شدت این نگرانی ها بیفزاید.

به هر صورت بی ثباتی اقتصادی در پاکستان و حال بی ثباتی سیاسی بیشتر در این کشور، وضعیت را هرچه بیشتر بحرانی کرده است و بر شدت بی ثباتی افزوده است.