آمریکا: بازدید از مراکز اتمی ایران یک ترفند است

Image caption کراولی: ما شرکت نمی کنیم و دلیلی هم نمی بینیم که دیگر کشورها بخواهند شرکت کنند

ایالات متحده دعوت جمهوری اسلامی از نمایندگان شماری از کشورهای عضو آژانس بین المللی انرژی اتمی برای بازدید از تاسیسات هسته ای ایران را یک ترفند توصیف کرده است.

فیلیپ کراولی، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، روز سه شنبه (چهارم ژانویه) در واشنگتن به خبرنگاران گفت: "اینها ترفندهایی است که ایران در گذشته هم بکار برده. یک شیی براق را نشان می دهند و می گویند، نه، آنجا را نگاه نکنید، به اینجا نگاه کنید."

این در حالیست که رامین مهمان پرست، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، روز سه شنبه در تهران به خبرنگارن گفت که دعوت از دیپلمات های خارجی در چارچوب همکاری های جمهوری اسلامی با آژانس اتمی انجام شده است.

وی افزود: "اقدام جدید دعوت از سفرای کشورهای مختلف برای بازدید از تاسیسات هسته ‌ای کشورمان یک بار دیگر حسن نیت ایران را در رابطه با این همکاری و صلح‌‌ آمیز بودن فعالیت‌های ما نشان می ‌دهد."

آژانس بین المللی انرژی اتمی در اواخر ماه نوامبر گذشته در تازه ترین گزارش خود از امکان وجود فعالیت های هسته ای نظامی سری در ایران ابراز نگرانی کرده و خواهان تعامل "جدی" جمهوری اسلامی برای پاسخ دادن به سوالات آژانس در این باره شده بود.

"عدم دعوت آمریکا"

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت که کشورش تاکنون دعوتنامه ای از سوی تهران دریافت نکرده و در چنین بازدیدی شرکت نخواهد کرد.

Image caption مذاکرات اتمی ایران و غرب به زودی در ترکیه ادامه خواهد یافت

فیلیپ کراولی گفت: "ما شرکت نمی کنیم و دلیلی هم نمی بینیم که دیگر کشورها بخواهند شرکت کنند."

این مقام آمریکایی همچنین اقدام ایران را "ترفند روابط عمومی" توصیف کرد و گفت: "فکر نمی کنیم هر کسی که بخواهد در این بازدید شرکت کند چیز مهمی دستگیرش شود."

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران تایید کرده است که تهران از نمایندگان برخی کشورهای عضو اتحادیه اروپا، کشورهایی که در مجموعه گروه 77 و جنبش عدم تعهد فعالیت دارند و کشورهایی که در گروه 1+5 حضور دارند دعوت کرده که به ایران سفر کنند.

ولی همتای آمریکایی او گفت اطلاع ندارد که نمایندگان سه متحد اروپایی ایالات متحده یعنی بریتانیا، فرانسه و آلمان که عضو گروه 1+5 هستند، توسط ایران به بازدید از مراکز اتمی دعوت شده باشند.

خبرگزای های بین المللی روز دوشنبه خبر دادند که جمهوری اسلامی از نمایندگان روسیه، چین، اتحادیه اروپا و چند کشور عرب و در حال توسعه در آژانس دعوت کرده است که برای بازدید از مراکز هسته ای این کشور به ایران سفر کنند.

علی اصغر سلطانیه، نماینده ایران در آژانس اتمی، در وین اتریش این دعوتنامه را به نمایندگان کشورهای دیگر در این سازمان ارائه کرده است.

بر اساس گزارش ها، در این نامه روزهای 15 و 16 ژانویه برای این بازدید پیشنهاد شده، اما سخنگوی وزارت امور خارجه ایران این تاریخ را تایید یا رد نکرده و گفته است که اسامی کشورهای شرکت کننده نیز پس از قطعی شدن بازدید اعلام خواهد شد.

این دعوتنامه در آستانه نشست بعدی اتمی ایران با کشورهای گروه 1+5 که قرار است اواخر ژانویه در استانبول ترکیه برگزار شود، ارسال شده است.

هدف از اجلاس استانبول بررسی راه هایی برای شکست بن بست مذاکرات اتمی ایران است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس نامه چهار پاراگرافی ایران مورخ 27 دسامبر حاوی جزئیاتی درباره اینکه چه تاسیسات اتمی می توانند مورد بازدید قرار گیرند نیست.

ایران می گوید که کلیه هزینه های این سفر را تامین خواهد کرد.

یک دیپلمات خارجی به آسوشیتدپرس گفته است که تاسیسات اتمی بوشهر و نطنز از مراکزی هستند که ایران می خواهد آنها را به نمایندگان کشورها نشان دهد.

به گفته او، این نمایندگان با علی اکبر صالحی، سرپرست وزارت خارجه و سعید جلیلی دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران هم ملاقات خواهند کرد.

مطالب مرتبط