تلاش برای به رسمیت شناخته شدن کشور مستقل فلسطینی

فلسطین
Image caption پرچم های برزیل، آرژانتین، بولیوی و اکوادور در مدرسه ای در شهر رام الله

با به بن بست رسیدن مذاکرات صلح میان فلسطینی ها و اسرائیلی ها، دولت خودگردان فلسطینی مدتی است که از دول مختلف خواسته است راسا کشور مستقل فلسطینی را به رسمیت بشناسند.

محمود عباس، رییس دولت خودگردان فلسطینی، اخیرا در اقدامی نمادین سنگ بنای سفارت "فلسطین" را در برزیل کار گذاشت. در چند ماه اخیر برزیل، بولیوی، آرژانتین و اکوادور همگی کشور مستقل فلسطینی را در داخل مرزهای ترسیم شده در ۱۹۶۷ به رسمیت شناخته اند.

اوروگوئه گفته است که در سال جاری میلادی کشور مستقل فلسطینی را در کرانه باختری، بیت المقدس شرقی و غزه به رسمیت خواهد شناخت. مقامات فلسطینی گفته اند که دو کشور دیگر نیز پس از اوروگوئه، کشور مستقل فلسطینی را شناسایی خواهند کرد.

نبیل شعث، یکی از مقامات ارشد دولت خودگردان فلسطینی، که به همراه محمود عباس به آمریکای جنوبی سفر کرده بود گفته است که شناسایی کشور مستقل فلسطینی بر اساس مرزهای سال ۱۹۶۷ به این دلیل است که مذاکرات صلح با اسراییل نیز بر اساس این مرزها صورت می گرفت.

اما اسراییل از این شیوه دیپلماسی فلسطینی ها ناخوشنود است و می گوید که آنها فقط از طریق رسیدن به توافق با اسراییلی ها باید حق تاسیس کشور مستقل داشته باشند.

فلسطینی ها در ابتدا هم مذاکرات صلح را با اسراییلی ها آغاز کردند، اما این مذاکرات زمانی به بن بست رسید که اسراییلی ها بر خلاف موازین حقوق بین الملل شروع به ساختمان سازی مجدد در اراضی تحت اشغال نظامی خود در کرانه باختری رود اردن کردند.

سیاستمداران آمریکایی هم که به طور سنتی حامی اسراییل بوده اند از شناسایی کشور مستقل فلسطینی خوشنود نیستند. مجلس نمایندگان آمریکا ماه گذشته در قطعنامه ای از دولتمردان فلسطینی خواستند از تلاش برای کسب شناسایی رسمی برای کشور مستقل فلسطینی خودداری کنند.

این قطعنامه از دولت آمریکا می خواهد که کشور مستقل فلسطینی را به رسمیت نشناسد و در سازمان ملل متحد نیز از حق وتو خود استفاده کند تا آن سازمان هم بدون رضایت قبلی اسراییل کشور مستقل فلسطینی را شناسایی نکند.

اما موضع اتحادیه اروپا در این خصوص از موضع آمریکا قدری نرم تر است. اتحادیه اروپا در بیانیه ای اخیرا گفته است که از توسعه خدمات مدنی از سوی دولت خودگردان فلسطینی راضی است و "تاسیس یک کشور در آینده نزدیک" محتمل است.

اتحادیه اروپا برای توسعه خدمات اجتماعی و رشد اقتصادی در کرانه باختری، وامی معادل ۳۱ میلیون یورو (۴۱ میلیون دلار) در اختیار دولت خودگردان فلسطینی قرار داده است.

یاسر عرفات، رهبر فقید فلسطینیان، تاسیس کشور مستقل فلسطینی را در سال ۱۹۸۸ اعلام کرد و حدود یکصد کشور جهان آن را به رسمیت شناختند. اما این امر در تلاش ها برای رفع مناقشات اسراییلی ها با فلسطینی ها تاثیر مثبتی نداشت.

اینک با خودداری اسراییل از متوقف کردن شهرک سازی های غیر قانونی در اراضی اشغالی، مقامات فلسطینی امیدوارند که استراتژی جدید آنها مبنی بر جلب حمایت بین المللی برای شناسایی کشور مستقل فلسطینی در فشار آوردن بر اسراییلی ها برای توقف شهرک سازی ها موثر باشد.

مطالب مرتبط