'ناکامی مدیریتی' عامل نشت نفت در خلیج مکزیک

Image caption این نشت بدترین فاجعه زیست محیطی در تاریخ آمریکا خوانده شد

یک هیات تعیین شده از سوی کاخ سفید پس از انجام تحقیقات گسترده ای به این نتیجه رسیده است که واقعه سال گذشته نشت نفت در خلیج مکزیک قابل پیشگیری بود و تصمیمات شرکت بی پی و چند کمپانی دیگر آن فاجعه را به بار آورد.

انفجار در سکوی حفاری "دیپ واتر هورایزن" در ماه آوریل ۲۰۱۰ باعث مرگ ۱۱ کارگر شد. در اثر آن انفجار، چاه نفت "ماکوندو" که در اعماق خلیج مکزیک واقع است، سر باز کرد و میلیون ها بشکه نفت طی چند ماه به دریا ریخت.

کمیسیون ویژه ای که از سوی باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، درباره علل این واقعه تحقیق کرده، در یک گزارش ۴۸ صفحه ای، تصمیماتی که مدیران شرکت های بی پی، ترانس اوشن و هالیبرتن برای کاهش هزینه های خود و صرفه جویی در زمان استخراج نفت اتخاذ کرده بودند را یکی از عوامل وقوع انفجار در چاه نفتی دانسته است.

بی پی مالک چاه نفتی ماکوندو بود، اما سکوی حفاری به شرکت ترانس اوشن تعلق داشت.

این گزارش همچنین هشدار می دهد که در صورت به اجرا در نیامدن تدابیر ایمنی و پیشگیرانه از سوی دولت فدرال، سوانح مشابهی احتمالا در آینده اتفاق خواهد افتاد.

گزارش این هیات روز ۱۱ ژانویه رسما منتشر خواهد شد.

وزارت دادگستر آمریکا در اواسط ماه دسامبر گذشته بی پی و هشت شرکت دیگر را با این اتهام که قوانین ایمنی فدرال را در ارتباط با نشت نفت در خلیج مکزیک نقض کرده اند تحت پیگرد قرار داد.

در گزارش هیات وابسته به کاخ سفید همچنین نوشته شده است که بی پی ضوابط کافی را برای کاهش خطر انفجار در چاه یادشده به اجرا نگذاشته بود.

در این گزارش به ویژه "ناکامی مدیریتی" شرکت های فعال در طرح استخراج نفت از چاه ماکوندو عامل اصلی سانحه شناخته شده است.

باب گراهام، فرماندار سابق ایالت فلوریدا و از سرپرستان هیات تحقیقاتی کاخ سفید، با صدور بیانیه ای گفته است که اگر این شرکت ها بر این اساس که ایمنی بر هر امر دیگری اولویت دارد عمل می کردند، این فاجعه به احتمال زیاد اتفاق نمی افتاد.

مطالب مرتبط