اتحادیه اروپا: بازدید از مراکز اتمی ایران برعهده آژانس است

Image caption دور بعدی مذاکرات اتمی ایران و گروه 1+5 در ترکیه برگزار خواهد شد

اتحادیه اروپا در واکنش به دعوت اتمی تازه ایران، تاکید کرده که بازدید از مراکز هسته ای جمهوری اسلامی وظیفه آژانس بین المللی انرژی اتمی است.

ایران نمایندگان شماری از کشورهای عضو آژانس را برای بازدید از تاسیسات هسته ای خود به این کشور دعوت کرده است.

یک سخنگوی کاترین اشتون، نماینده عالی اتحادیه اروپا در امور خارجه و سیاست امنیتی، روز چهارشنبه (پنجم ژانویه) در بروکسل به خبرنگاران گفت که این اتحادیه هنوز به ایران پاسخ نداده است.

وی گفت: "آنچه می خواهیم تاکید کنیم این است که روندی وجود دارد و این آژانس بین المللی انرژی اتمی است که باید تاسیسات اتمی ایران را بازدید کند."

ایالات متحده دعوت ایران را یک ترفند توصیف کرده است. ایران می گوید که این اقدام بیانگر حسن نیت و همکاری این کشور با آژانس اتمی است.

خبرگزاری رویترز به نقل از دیپلمات های غربی که خواسته اند ناشناس باقی بمانند گزارش داده است که کشورهای غربی در تلاشند چین و روسیه را به رد دعوت ایران ترغیب کنند.

این خبرگزاری به نقل از یک منبع غربی نوشت: "رفتن روسیه، چین یا اتحادیه اروپا باعث یاس ما خواهد شد."

فیلیپ کراولی، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، سه شنبه گفته بود که کشورش دعوتنامه ای از سوی تهران دریافت نکرده و در چنین بازدیدی شرکت نخواهد کرد.

فیلیپ کراولی گفت: "ما شرکت نمی کنیم و دلیلی هم نمی بینیم که دیگر کشورها بخواهند شرکت کنند."

این مقام آمریکایی گفت اطلاع ندارد که نمایندگان بریتانیا، فرانسه و آلمان که عضو گروه 1+5 هستند، توسط ایران به بازدید از مراکز اتمی دعوت شده باشند.

رامین مهمان پرست، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، می گوید که دعوت از دیپلمات های خارجی در چارچوب همکاری های جمهوری اسلامی با آژانس اتمی انجام شده است.

آژانس بین المللی انرژی اتمی در اواخر ماه نوامبر گذشته در تازه ترین گزارش خود از امکان وجود فعالیت های هسته ای نظامی سری در ایران ابراز نگرانی کرده و خواهان تعامل "جدی" جمهوری اسلامی برای پاسخ دادن به سوالات آژانس در این باره شده بود.

علی اصغر سلطانیه، نماینده ایران در آژانس اتمی، به تازگی در وین اتریش این دعوتنامه را به نمایندگان کشورهای دیگر در این سازمان ارائه کرد.

بر اساس گزارش ها، در این نامه مورخ 27 دسامبر، روزهای 15 و 16 ژانویه برای این بازدید پیشنهاد شده است.

این دعوتنامه چند هفته پیش از نشست اتمی ایران با کشورهای گروه 1+5 که قرار است اواخر ژانویه در استانبول ترکیه برگزار شود، ارسال شده است.

هدف از اجلاس استانبول بررسی راه هایی برای شکست بن بست مذاکرات اتمی ایران است.

مطالب مرتبط