سازمان ملل درصدد تقویت نیروهایش در ساحل عاج

Image caption تعداد نیروهای حافظ صلح در ساحل عاج بیش از نه هزار نفر گزارش می شود

آلیان روی، معاون دبیرکل سازمان ملل متحد در امور ماموریت های صلحبانی، خواهان اعزام حداکثر دو هزار نیروی بین المللی به ساحل عاج شده است.

وی روز چهارشنبه (پنجم ژانویه) پس از دیدار با نمایندگان کشورهای عضو شورای امنیت گفت که درخواست رسمی برای اعزام یک هزار تا دو هزار نیروی کمکی تا چند روز دیگر رسما به این سازمان ارائه خواهد شد.

نیکولاس بیرنبک، سخنگوی نیروهای حافظ صلح بین المللی در ساحل عاج، نیز گفت: "با توجه به بحران جاری، تقویت نیروهای حافظ صلح در این کشور بسیار منطقی به نظر می رسد."

صلحبانان سازمان ملل متحد در ساحل عاج محافظت از جان آلاسان واتارا، سیاستمداری که جامعه بین المللی او را برنده اصلی انتخابات ریاست جمهوری نوامبر گذشته می داند، را برعهده دارند.

آلاسان واتارا از چند هفته پیش در هتلی در آبیجان، پایتخت، پناه گرفته است. علاوه بر نیروهای بین المللی، شماری از نیروهای وفادارش هم از وی محافظت می کنند.

نیروهای طرفدار رقیب وی، لوران باگبو که همچنان خود را رئیس جمهوری کشورش می داند، خیابان های منتهی به این هتل را در کنترل خود دارند و مانع از تردد به محل اقامت آقای واتارا شده اند.

لوران باگبو از سال ۲۰۰۰ میلادی قدرت را در دست داشته است. او شکست در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری را رد می کند. هدف اصلی این انتخابات کمک به برقراری وحدت ملی در کشور بود.

یکی از مقام های ارشد در دولت آقای باگبو گفته است که محاصره هتل مذکور فقط در صورتی بر طرف خواهد شد که حدود ۳۰۰ نیروی وفادار به آلاسان واتارا که از او محافظت می کنند هتل را ترک کنند.

آلاسان واتارا روز چهارشنبه رقیب خود را متهم کرد که قصد کناره گیری ندارد، بلکه از روند مذاکره برای جمع آوری نیرو و تقویت موقعیت خود استفاده می کند.

وی در عین حال امکان بروز مجدد جنگ داخلی در کشور را رد کرد زیرا به گفته او، سازمان جامعه کشورهای غرب آفریقا به زودی برای برکناری آقای باگبو اقدام خواهد کرد.

جیمز ویکتور بهو، رئیس کمیسیون جامعه کشورهای غرب آفریقا، پیشتر گفته بود که لوران باگبو، با مذاکره بدون قید و شرط برای یافتن یک راه حل صلح آمیز جهت بحران ریاست جمهوری ساحل عاج موافقت کرده است.

جیمز ویکتور بهو اعلام کرده بود آقای واتارا گفته است در صورتی که لوران باگبو نتیجه انتخابات را بپذیرد، خروج آبرومندانه وی را تضمین خواهد کرد.

رئیس کمیسیون جامعه کشورهای غرب آفریقا همچنین این نکته را روشن کرد که این جامعه از تهدید توسل به زور علیه آقای باگبو در صورت عدم قبول نتیجه انتخابات، دست برنداشته است.

جامعه کشورهای غرب آفریقا پیش از این هشدار داده بود که در صورت عدم کناره گیری لوران باگبو، فرماندهان ارتش پانزده کشور عضو جامعه، برای برنامه ریزی عملیات علیه آقای باگبو تشکیل جلسه خواهند داد.

نیجریه می گوید آماده است آقای باگبو را به عنوان پناهنده بپذیرد.

مطالب مرتبط