امکان تغییر سفیر آمریکا در لیبی بخاطر ویکی لیکس

Image caption سرهنگ قذافی از حدود چهل سال پیش رهبر لیبی بوده است

جین کرتز، سفیر ایالات متحده در لیبی، در حالی به واشنگتن سفر کرده که بر اساس گزارش ها، امکان جابجایی وی قوت گرفته است.

منابعی در دولت آمریکا که نخواسته اند نامشان فاش شود، به خبرگزاری ها گفته اند که اظهارات محرمانه این دیپلمات درباره معمر قذافی، رهبر لیبی که توسط ویکی لیکس افشا شد، یکی از دلایل تغییر احتمالی وی است.

وزارت امور خارجه آمریکا هنوز خبر جابجایی احتمالی سفیر خود را تایید نکرده است.

بر اساس اسناد منتشر شده توسط ویکی لیکس، جین کرتز در سال ۲۰۰۹ میلادی گزارشی محرمانه تحت عنوان "نگاهی اجمالی به ویژگی های عجیب قذافی" به واشنگتن ارسال کرده که در آن همچنین نوشته بود، رهبر لیبی همواره با یک پرستار اوکرائینی خوش هیکل و هوس انگیز، سفر می کند.

فیلیپ کراولی، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، روز چهارشنبه به خبرنگاران گفت: "رابطه ما با لیبی در حال بهبود است. این رابطه برای ایالات متحده بسیار مهم است."

آمریکا و لیبی در سال ۲۰۰۷ میلادی در زمان ریاست جمهوری جورج بوش روابط دیپلماتیک خود را از سر گرفتند. جین کرتز از آن زمان سفیر ایالات متحده در طرابلس بوده است.

آقای کراولی با پیچیده توصیف کردن روابط کشورش با لیبی گفت که سفیر آمریکا به واشنگتن سفر کرده تا نظرش درباره جوانب این رابطه و نیز نقش خود در آن را بیان کند.

وی بار دیگر تاکید کرد که آمریکا نگران پیامدهای منفی اقدام ویکی لیکس بر روابطش با سایر کشورهاست.

ویکی لیکس در اواخر ماه نوامبر گذشته بیش از ۲۵۱ هزار سند محرمانه که بیشتر آنها پیام های دیپلماتیک سفارتخانه های آمریکا در کشورهای دیگر هستند را افشا کرد.