فصل جدید زورآزمایی جمهوری خواهان با اوباما آغاز شد

کنگره آمریکا
Image caption جمهوری خواهان پس از چهار سال مجلس نمایندگان را در اختیار گرفتند

نانسی پلوسی پس از چهار سال ریاست مجلس نمایندگان ایالات متحده را به جان بینر، نماینده جمهوری خواه از ایالت اوهایو واگذار کرده است.

دوره یکصد و دوازدهم کنگره آمریکا در حالی فعالیت خود را از چهارشنبه آغاز کرده است که جمهوری خواهان، مست از باده پیروزی در انتخابات میان دوره ای خود را برای یک نبرد ایدئولوژیک با باراک اوباما آماده کرده اند.

هر چند جمهوری خواهان موفق نشدند که رهبری هر دو مجلس کنگره را در انتخابات نوامبر گذشته به دست بیاورند ولی با قرار گرفتن در موقعیت برتر نسبت به دموکرات ها تبدیل به سد محکمی در برابر سیاست های آقای اوباما شده اند.

به نظر می رسد با انتقال رهبری مجلس نمایندگان از دموکرات ها به جمهوری خواهان، این مجلس تلاش خود را برای لغو اصلاحات آقای اوباما در نظام درمانی آغاز کند.

علاوه بر این به نظر می رسد جمهوری خواهان دردسرهای دیگری را برای آقای اوباما به همراه داشته باشند.

یکی از اولویت های جمهوری خواهان، کاهش بودجه دولت فدرال، حداقل به میزان یکصد میلیارد دلار در سال است. دیگر اولویت آنها کاستن از مالیات هاست.

آنها همچنین خواهان کاهش نظارت دولت فدرال بر صنایع و موسسه های مالی هستند زیرا کنترل دولت بر عملکرد آنها را مغایر با اشتغالزایی می دانند.

جمهوری خواهان قرار است در یکی از نخستین اقدام های خود، متن قانون اساسی ایالات متحده را روز پنجشنبه در صحن مجلس نمایندگان قرائت کنند تا به گفته خودشان روح آزاد منشانه این قانون را به دموکرات ها یادآوری کنند و بر نقض اصول آن به وسیله دولت باراک اوباما تاکید کنند.

Image caption جان بینر یک سیاستمدار محافظه کار از اوهایو است که به علاقه به برنزه کردن معروف است و به راحتی احساساتی می شود و گریه می کند

آن چه که جمهوری خواهان نقض قانون اساسی می دانند، نظارت های دولت بر بخش خصوصی، اصلاحات درمانی و سیاست های مالی آن است.

لغو اصلاحات درمانی؟

اصلاح نظام درمانی آمریکا و گسترش پوشش بیمه ای شهروندان یکی از اولویت های دموکرات ها در طول چند دهه گذشته بوده است.

بیل کلینتون نتوانست چنین اصلاحاتی را پیش ببرد ولی باراک اوباما توانست در اوج محبوبیت و با چانه زنی بسیار با نمایندگان دموکرات کنگره، این اصلاحات را به جلو ببرد.

با این حال، اصلاح نظام درمانی به خاطر مسائل جانبی که به همراه داشت و نگرانی خیلی از رای دهندگان مستقل، به شکست دموکرات ها در انتخابات میان دوره ای کمک کرد.

جمهوری خواهان و موتور محرکه آنها در انتخابات ماه نوامبر، تی پارتی، با شعار لغو این اصلاحات کنترل مجلس نمایندگان را به دست گرفتند.

جمهوری خواهان دوشنبه طرح قانون لغو اصلاحات درمانی را تقدیم مجلس نمایندگان کردند و انتظار می رود این طرح چهارشنبه 12 ژانویه به رای گذشته شود.

تصویب این طرح بیشتر یک اقدام نمادین است تا جدی زیرا که لغو اصلاحات درمانی به تصویب هر دو مجلس کنگره نیاز دارد و سنا همچنان در اختیار دموکرات هاست.

حتی اگر سنا هم لغو این اصلاحات را تصویب کند، باراک اوباما آن را وتو خواهد کرد.

انتخابات ریاست جمهوری نزدیک است

جمهوری خواهان با به رای گذشتن لغو اصلاحات درمانی باراک اوباما قصد دارند به حامیان خود در انتخابات نوامبر، به خصوص تی پارتی، نشان دهند که وعده های خود را فراموش نکرده اند.

آنها در دو سال آینده سعی خواهند کرد با استفاده از اهرم های مختلف مانند اهرم بودجه، نارضایتی خود را از این اصلاحات به باراک اوباما یادآوری کنند.

نانسی پلوسی، در حالی جای خود را با جان بینر به عوض می کند که او و همراهان دموکراتش متوجه هستند اگر بخواهند سنگر کاخ سفید را در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده حفظ کنند، باید جنجال بر سر اصلاحات درمانی را پشت سر بگذارند و به مردم نشان دهند به فکر مشکل اصلی آنها یعنی اقتصاد هستند.

جمهوری خواهان از امروز می توانند در وضعی قرار گیرند که دموکرات ها در آستانه انتخابات میان دوره ای قرار داشتند؛ کاهش اعتماد عمومی به خاطر پیگیری مسائلی که در اولویت اصلی مردم قرار ندارد.

مطالب مرتبط