دیدار از والدین سالخورده در چین اجباری می شود

پیرمرد چینی
Image caption تنهایی والدین سالخورده چینی

چین در نظر دارد برای حمایت از والدین سالخورده قانونی وضع کند که براساس آن دیدن و مراقبت از والدین سالخورده اجباری خواهد شد.

هدف از وضع چنین قانونی مقابله با مشکل ناشی از افزایش جمعیت سالخورده و تغییر در بافت اجتماعی این کشور است.

در چین ترانه ای بنام " بیشتر به ما سر بزن " محبوبیت زیادی پیدا کرده است. این ترانه وصف حال والدین سالخورده ای است که آروز دارند فرزندانشان را بیشتر ببینند.

اما با شنیدن این ترانه احساسی از گناه و پشیمانی به فرزندانی که قادر به برآوردن این آرزو نیستند دست می دهد.

در فرهنگ سنتی چین مراقبت از والدین پیر به عنوان یک وظیفه اخلاقی آموزش داده می شود اما با رونق اقتصادی و زندگی مدرن، وابستگی های خانوادگی رو به کاهش گذاشته است.

یک مقام ارشد چینی به رسانه دولتی این کشور گفت که در صورت وضع این قانون، والدینی که مورد بی توجهی و بی مهری فرزندانشان قرار می گیرند، می توانند به دادگاه شکایت کنند و از فرزندان خود بخواهند از آنها مراقبت کنند.

حدود یک هشتم از جمعیت چین را افراد بالاتر از سن شصت سال تشکیل می دهند که نیمی از آنها تنها زندگی میکنند.

فرصت های کاری در شهرهای بزرگتر سبب شده است که آنها به دلیل دوری نتوانند به والدین خود رسیدگی کنند. از آن گذشته سال ها سیاست اجباری کردن تک فرزندی سبب شده است که نیروی انسانی کافی برای مراقبت از سالخوردگان وجود نداشته باشد.

انتشار گزارش های حاکی از جان سپردن افراد سالخورده در تنهایی و ماه ها بی خبری از مرگ آنها، مقامات چینی را به شدت نگران کرده است.

یک وکیل دادگستری در مورد قانون اجباری کردن مراقبت از والدین سالخورده به تلویزیون دولتی چین گفت که به اجرا گذاشتن چنین قانونی بسیارمشکل خواهد بود و به جای آن بهتر است آموزش اخلاق را ترویج کرد .

مطالب مرتبط