به روز شده:  22:42 گرينويچ - پنج شنبه 06 ژانويه 2011 - 16 دی 1389

خاورمیانه

تشدید تدابیر امنیتی برای حفاظت از مسیحیان قبطی در آستانه عیدشان

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

در آستانه کریسمس مسیحیان قبطی و در حالی که آنها برای برگزاری مراسم عید خود آماده می شوند، تدابیر امنیتی در اطراف کلیساهای این گروه از مسیحیان، در اروپا تشدید شده است.

این تدابیر امنیتی یک هفته پس آن انخاذ می شود که یک کلیسای مسیحیان قبطی در اسکندریه در مصر هدف بمبگذاری قرار گرفت و به دنبال آن پیام تهدید آمیزی هم در تعدادی از سایت های گروههای اسلامگرای افراطی منتشر شد که مسیحیان اروپا را تهدید می کرده است.

مقامات پلیس می گویند که تهدید مشخصی وجود ندارد اما به هر حال در پیام منتشر شده از کلیساها و افراد مشخصی اسم برده شده است.

یکی از کلیساهای قبطی ای که در پیام تهدید آمیز اسلامگرایان افراطی از آن نام برده شده بود، کلیسای سن ماری و سن مارک است که دور تا دور آن را نوارهای حفاظتی پلیس و حصارهای امنیتی فلزی فرا گرفته است.

اسلامگرایان افراطی در پیام خود گفته بودند که بمبگذاری اسکندریه تنها آغاز کار است و تهدید کرده بودند که حملات بیشتری علیه کلیساهای داخل و خارج از مصر صورت خواهد گرفت.

مقامات پلیس فرانسه می گویند که این تهدیدها را جدی تلقی می کنند و تحقیقاتی را هم در همین زمینه با همکاری پلیس سایر کشورهای اروپایی آغاز کرده اند.

کلیسای مسیحیان قبطی در قاهره

در بیرون بعضی از کلیساهای قبطی در قاهره چادرهایی برای براگزاری مراسم عید برپا می شود

هنوز هیچ گروهی مسئولیت بمبگذاری هفته پیش در اسکندریه را برعهده نگرفته است، اما تصور می شود که در اروپا گروههایی هستند که ممکن است بخواهند از بالاگرفتن خشونتها در مصر و عراق، در جهت تامین اهداف خود بهره برداری کنند.

وزارت کشور فرانسه اعلام کرده که از برگزاری مراسم عید مسیحیان قبطی در ۱۹ کلیسای این کشور حمایت می کند. مراسمی که با توجه به ارتباط مسیحیان قبطی فرانسه و مصر، انتظار می رود در فضایی اندوهناک برگزار شود.

در همین حال جامعه مسلمانان فرانسه هم اعلام کرده که برای ابراز همدردی خود با مسیحیان قبطی و همچنین نشان دادن اعتراض و مخالفت خود با کسانی که به گفته آنها قصد تفرقه افکنی دارند، نمایندگان خود را به مراسم عید مسیحیان قبطی اعزام خواهند کرد.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.