به روز شده:  15:38 گرينويچ - چهارشنبه 11 آوريل 2012 - 23 فروردین 1391

آفریقا

تفاوت‌های شمال و جنوب سودان به روایت آمار

سودان، بزرگترین کشوی قاره آفریقا، به دو کشور مستقل تقسیم شده است. نقشه های زیر نشان می دهد که تفاوت های شمال و جنوب چطور این کشور را به دو بخش متمایز تبدیل کرده است: منطقه ای مرفه تر، با مذهب اسلام و زبان عربی در شمال و منطقه ای فقیرتر در جنوب که به دلیل سال ها نزاع و کم توجهی به ویرانی کشیده شده است. روی عناوین موجود در بالای نقشه کلیک کنید.

سودان:‌ کشوری دوپاره؟

تفاوت میان شمال و جنوب سودان حتی از فضا هم قابل رویت است. همچنان که این تصویر ماهواره ای سازمان فضایی آمریکا،‌ ناسا، نشان می دهد، ایالت های شمالی کویری هستند و تنها عبور رودخانه نیل، مسیری از مناطق بارور را به وجود آورده است. اما جنوب سودان پوشیده از علف زار، باتلاق و جنگل های استوایی است.

مناطق خشک شمالی سودان محل سکونت مسلمانان عرب زبان است ولی در جنوب این کشور فرهنگ خاصی غالب نیست. در میان ۲۰۰ قومی که در این منطقه زندگی می کنند، دینکاها و نویرها بیشترند. هر کدام از گروه های قومی اعتقادات و زبان خاص خود را دارند.

تفاوت در میزان مرگ و میر نوزدان در سودان، نشان دهنده نابرابری هایی است که به لحاظ امکانات بهداشتی در این کشور وجود دارد. در جنوب سودان از هر ۱۰ کودک یکی پیش از رسیدن به سن یکسالگی می میرد. در حالی که در بیشتر ایالت های شمالی که وضع بهتری دارند، انتظار می رود که نیمی از کودکان در این سن زنده بمانند.

تفاوت در میزان منابع آبی بین شمال و جنوب سودان بسیار زیاد است. در ایالت های خارطوم، رودخانه نیل و جزیره، دو سوم از مردم به آب آشامیدنی از سیستم لوله کشی و توالت گودالی دسترسی دارند. در جنوب اما، راه اصلی تهیه آب آشامیدنی، حفر گودال و چاه های غیرحفاظت شده است. بیش از ۸۰ درصد جنوبی ها به سیستم بهداشتی توالت دسترسی ندارند.

در سرتاسر سودان، دسترسی به تحصیلات ابتدایی بستگی به میزان درآمد خانوار دارد. در فقیرترین نواحی جنوب این کشور، کمتر از یک درصد از کودکان دوره آموزش ابتدایی را می گذرانند. اما در مناطق مرفه تر شمالی، تا ۵۰ درصد از کودکان تحصیلات ابتدایی را به پایان می رسانند.

نزاع و فقر عوامل اصلی عدم دسترسی به غذا در سودان هستند. ساکنان مناطق جنگزده دارفور و جنوبی سودان هنوز تا حد زیادی به کمک های غذایی وابسته اند. در مناطق مرفه تر شمالی، بیشتر جوامع شهری که به کشاورزی وابستگی کمتری دارند، قرار گرفته اند.

سودان هر سال میلیاردها دلار نفت صادر می کند. ایالت های جنوبی ۸۰ درصد این نفت را تولید می کنند ولی تنها ۵۰ درصد درآمد حاصل از آن نصیبشان می شود و این موضوع سبب تشدید تنش بین شمال و جنوب شده است. قرار است در منطقه مرزی "ابیی" که نفت خیز است، رای گیری جداگانه ای انجام شود برای تصمیم گیری در این مورد که این منطقه جزو شمال باشد یا جنوب.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.