'اخراج' سفیران بریتانیا و کانادا از ساحل عاج

Image caption لوران باگبو از سال ۲۰۰۰ میلادی قدرت را در دست داشته است

دولت لوران باگبو، رهبر ساحل عاج، اعلام کرده است که در اقدامی متقابل سفیران بریتانیا و کانادا را از این کشور اخراج می کند.

این اقدام در واکنش به عدم پذیرش سفیران تعیین شده از سوی آقای باگبو توسط دولت های بریتانیا و کانادا انجام شده است.

یک سخنگوی دولت لوران باگبو روز پنجشنبه (ششم ژانویه) خبر اخراج سفرای بریتانیا و کانادا از آبیجان، پایتخت، را در تلویزیون ساحل عاج اعلام کرد.

مقام های بریتانیایی و کانادایی هنوز به این خبر واکنش نشان نداده اند.

این دو دولت پیشتر اعلام کرده بودند که از این پس فقط دیپلماتی را به عنوان سفیر ساحل عاج به رسمیت می شناسند که توسط رقیب آقای باگبو، یعنی آلاسان واتارا تعیین شده باشد.

آلاسان واتارا که جامعه بین المللی وی را رئیس جمهوری قانونی می داند، روز پنجشنبه از جامعه کشورهای غرب آفریقا خواست که با توسل به نیروهای ویژه خود، آقای باگبو را برکنار کنند.

این سازمان منطقه ای هشدار داده است که در صورت عدم کناره گیری لوران باگبو، دست به اقدام نظامی علیه وی خواهد زد.

لوران باگبو شکست در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری را رد می کند و از واگذاری قدرت به رقیب خود، آلاسان واتارا، خودداری کرده است. ارتش ساحل عاج همچنان از لوران باگبو حمایت می کند.

نیروهای طرفدار لوران باگبو خیابان های منتهی به هتلی که آلاسان واتارا در آن دولت موقت خود را تشکیل داده را در کنترل خود دارند و مانع از تردد به محل اقامت آقای واتارا شده اند.

علاوه بر نیروهای بین المللی، شماری از نیروهای وفادار به آقای واتارا از وی محافظت می کنند.

تحریم آمریکا

دولت آمریکا روز پنجشنبه لوران باگبو، همسر و سه تن از مشاوران ارشد وی را به اتهام به خطر انداختن صلح و ثبات در این کشور تحریم کرده است.

وزارت خزانه داری آمریکا لوران باگبو را "رئیس جمهوری سابق" ساحل عاج خواند و نام او را به همراه سیمونه باگبو، همسرش و نیز سه مشاور ارشد او به فهرست تحریم های ایالات متحده افزود.

مقام های خزانه داری آقای باگبو و نزدیکانش را خطری علیه "صلح و روند آشتی ملی" در ساحل عاج توصیف کرده اند.

آلیان روی، معاون دبیرکل سازمان ملل متحد در امور ماموریت های صلحبانی، روز پنجشنبه در نیویورک، نیروهای دولتی ساحل عاج را به خشونت های قومی علیه مخالفان متهم کرد.

او گفت که به شدت نگران تحولات در غرب این کشور است.

در پی بروز بحران سیاسی در ساحل عاج دست کم ۲۱۰ نفر در درگیری های دو جناح رقیب، جان خود را از دست داده اند.

آلیان روی روز چهارشنبه (پنجم ژانویه) پس از دیدار با نمایندگان کشورهای عضو شورای امنیت گفت که درخواست رسمی برای اعزام یک هزار تا دو هزار نیروی کمکی تا چند روز دیگر رسما به این سازمان ارائه خواهد شد.

مطالب مرتبط