آمریکا رهبر ساحل عاج را تحریم کرد

Image caption لوران باگبو از سال ۲۰۰۰ میلادی قدرت را در دست داشته است

دولت آمریکا لوران باگبو، رهبر ساحل عاج، همسر و سه تن از مشاوران ارشد وی را به اتهام به خطر انداختن صلح و ثبات در این کشور تحریم کرده است.

وزارت خزانه داری آمریکا روز پنجشنبه (ششم ژانویه) با صدور بیانیه ای لوران باگبو را "رئیس جمهوری سابق" ساحل عاج خواند و نام او را به همراه سیمونه باگبو، همسرش و نیز سه مشاور ارشد او به فهرست تحریم های ایالات متحده افزود.

لوران باگبو شکست در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری را رد می کند و از واگذاری قدرت به رقیب خود، آلاسان واتارا، خودداری کرده است.

وزارت خزانه داری آمریکا آقای باگبو و نزدیکانش را خطری علیه "صلح و روند آشتی ملی" در ساحل عاج توصیف کرده است.

به این ترتیب، دارایی های این افراد در بانک های آمریکا مسدود خواهد شد و آنها حق ورود به ایالات متحده را نخواهند داشت.

آلاسان واتارا که جامعه بین المللی وی را رئیس جمهوری قانونی می داند، روز پنجشنبه از جامعه کشورهای غرب آفریقا خواست که با توسل به نیروهای ویژه خود، آقای باگبو را برکنار کنند.

این سازمان منطقه ای هشدار داده است که در صورت عدم کناره گیری لوران باگبو، دست به اقدام نظامی علیه وی خواهد زد.

ارتش ساحل عاج همچنان از لوران باگبو حمایت می کند.

آلیان روی، معاون دبیرکل سازمان ملل متحد در امور ماموریت های صلحبانی، روز پنجشنبه در نیویورک، نیروهای دولتی ساحل عاج را به خشونت های قومی علیه مخالفان متهم کرد.

او گفت که به شدت نگران تحولات در غرب این کشور است.

در پی بروز بحران سیاسی در ساحل عاج دست کم ۲۱۰ نفر در درگیری های دو جناح رقیب، جان خود را از دست داده اند.

آلیان روی روز چهارشنبه (پنجم ژانویه) پس از دیدار با نمایندگان کشورهای عضو شورای امنیت گفت که درخواست رسمی برای اعزام یک هزار تا دو هزار نیروی کمکی تا چند روز دیگر رسما به این سازمان ارائه خواهد شد.

آلاسان واتارا از چند هفته پیش در هتلی در آبیجان، پایتخت، پناه گرفته است. علاوه بر نیروهای بین المللی، شماری از نیروهای وفادارش هم از وی محافظت می کنند.

نیروهای طرفدار لوران باگبو خیابان های منتهی به این هتل را در کنترل خود دارند و مانع از تردد به محل اقامت آقای واتارا شده اند.

یکی از مقام های ارشد در دولت آقای باگبو گفته است که محاصره هتل مذکور فقط در صورتی بر طرف خواهد شد که حدود ۳۰۰ نیروی وفادار به آلاسان واتارا که از او محافظت می کنند هتل را ترک کنند.

مطالب مرتبط