استقبال از مقتدی صدر هنگام بازدید او از نجف

مقتدی صدر
Image caption آقای صدر روز چهارشنبه از ایران وارد عراق شد

مقتدی صدر روحانی شیعه عراقی که پس از چند سال تبعید خودخواسته در ایران به کشورش بازگشته، هنگام بازدید از شهر نجف با استقبال پرشور هوادارانش روبرو شده است.

در پی بروز هرج و مرج هایی در جریان بازدید او از یکی از اماکن مقدس نجف، مقتدی صدر از هوادارانش خواست انضباط داشته باشند.

این روحانی تندرو پس از سه سال زندگی در ایران به پایگاهش در نجف بازگشته است.

سپاه مهدی، گروه شبه نظامی ای که مقتدی صدر پایه گذاری کرده بود، پس از سال 2003 بارها با نیروهای آمریکایی و دولتی عراق درگیر شد.

اما ماه گذشته، جنبش سیاسی آقای صدر طی توافقی با سایر گروه ها، بخشی از دولت جدید شد. این جنبش 39 کرسی پارلمانی و کنترل هفت وزارتخانه را به دست آورده است.

آقای صدر روز چهارشنبه از ایران به عراق بازگشت.

او روز پنجشنبه به زیارت حرم امام علی رفت و هزاران نفر از طرفدارانش آنجا برای استقبال از او تجمع کردند و فریادکنان شعارهایی سر دادند. یورش جمعیت برای دیدن او باعث شد عده ای زیر دست و پا بمانند.

یکی از هوادران مقتدی صدر به خبرگزاری فرانسه گفت: "بازگشت او یک پیروزی برای مردم است. این مایه شادمانی ماست، به خصوص چونکه جنبش او قرار است در دولت مشارکت داشته باشد."

"در نتیجه هیچ مشکل امنیتی اتفاق نخواهد افتاد - برخلاف گذشته نبرد یا رویاروی با دولت روی نخواهد داد."

مقتدی صدر پس از این مراسم در بیانیه ای به انتقاد از هوادارانش پرداخت: "وقتی که درحال انجام مراسم مذهبی بودم رفتار شما آزارم داد. تمنا می کنم منضبط باشید، و شعارهای تند سر ندهید."

"یورش جمعیت باعث آزارم شد، و دیگران را هم آزار داد، این کار تصویر جنبش ما در نظر دیگران را لکه دار می کند."

جیم میور خبرنگار بی بی سی در بغداد می گوید علیرغم غیبت چهارساله، این رهبر پرجذبه عراقی به هیچ وجه نفوذ خود را در طبقه عمدتا فقیر شیعه عراق از دست نداده است.

اما به گفته خبرنگار بی بی سی اوضاع عراق نسبت به زمانی که او از این کشور گریخت عوض شده است. آقای صدر پس از صدور حکم جلبش عراق را ترک کرده بود.

گروه شبه نظامی صدر به خاطر ربوده شدن، شکنجه و قتل هزاران سنی در جریان نبردهای خونین فرقه ای سال هال 2006 و 2007 مقصر شناخته شد.

گروه صدر در سال 2008 با ارتش عراق که تحت هدایت نخست وزیر نوری مالکی بود درگیر شد، و تعداد زیادی از اعضای آن دستگیر شدند. مقتدی صدر در آن زمان اعلام کرد که این گروه سلاح هایش را زمین می گذارد و منحل می شود.

اما حمایت آقای صدر در تضمین انتخاب نوری مالکی برای بار دوم به نخست وزیری جنبه ضروری داشت.

مطالب مرتبط