دیوان عالی اسرائیل: جدایی زن و مرد در اتوبوس‌ها غیرقانونی است

خیابانی در اسرائیل
Image caption برخی یهودیان ارتدکس خواهان جدایی جنسیتی هستند

جدایی جنسیتی در اتوبوس‌های مخصوص یهودیان ارتدوکس اسرائیل غیرقانونی و خلاف مدارا و موازین دمکراتیک اعلام شد.

مدافعان حقوق زنان و هواداران اصلاحات مذهبی از این حکم استقبال کرده‌اند.

دیوان عالی اسرائیل روز پنجشنبه (۶ ژانویه/ ۱۶ دی) حکمی صادر کرد که بنا به آن زنان را نمی‌توان مجبور ساخت که تنها در قسمت عقب اتوبوس باشند.

در این حکم آمده است: "شرکت‌های اتوبوسرانی عمومی مجاز نیستند به زنان بگویند یا تحمیل کنند که در قسمت عقب اتوبوس باشند یا لباس‌های معینی را بر تن کنند. زنان حق دارند که هر جای اتوبوس که مایلند بنشینند یا بایستند."

قاضیان دیوان عالی اسرائیل در ادامه حکم خود مدارا را یک معیار و اصل زندگی اجتماعی توصیف کرده‌اند که باید تقویت شود، ولو این که گهگاه دیدگاه‌ها و حقوق فردی برخی از افراد را نقض کند.

حکم دیوان عالی کشور اسرائیل نقطه پایانی بر یک مناقشه حقوقی است که سه سال و نیم ادامه داشته است.

این حکم در پی رسیدگی به شکایت زنان یهودی ارتدوکس و یک سازمان هوادار اصلاحات مذهبی، موسوم به "مرکز اقدام مذهبی" (IRAC) صادر شد. شکایت یادشده علیه وزارت حمل و نقل اسرائیل و دو شرکت اتوبوسرانی که اتوبوس‌های مخصوصی را به یهودیان ارتدوکس اختصاص داده بودند، تسلیم دستگاه قضایی شده بود.

در این اتوبوس‌ها که از سال ۱۹۹۸ در خیابان‌های اسرائیل مشغول کارند، زنان باید لباس‌های کاملا پوشیده به تن داشته باشند و در قسمت عقب اتوبوس بنشینند یا بایستند.

این اتوبوس‌ها در ۵۶ مسیر و در میان ۲۸ شهر اسرائیل در رفت‌ و آمدند. شکایت علیه این اتوبوس‌ها زمانی جدی شد که دست کم ۵ زن آماج خشونت‌های لفظی و جسمی قرار گرفتند یا از استفاده از این اتوبوس‌ها محروم شدند، زیرا قواعد یادشده را رعایت نکرده بودند.

"یک حکم عالی"

خانم آنات هوفمن، رئیس "مرکز اسرائیلی بررسی اقدامات مذهبی" و از چهره‌های سرشناس جنبش زنان اسرائیل حکم دیوان عالی را یک "پیروزی غیرقابل باور" توصیف کرد. او به رسانه‌های اسرائیل گفت: "این بسیار عالی است که دادگاه تصمیم گرفته است تفکیک جنسیتی در اتوبوس‌ها را مغایر موازین دمکراتیک و ناقض برابرحقوقی میان زن و مرد اعلام کند."

هوفمن اما از این که حکم یادشده اجازه می‌دهد که درهای عقب اتوبوس‌ها در ایستگاه‌ها کماکان باز بشوند، ابراز ناخرسندی کرد. به گفته‌ وی این اقدام سبب می‌شود که زنانی که عادت کرده‌اند در عقب اتوبوس بنشینند همچنان به این عادت خود ادامه دهند.

وزارت حمل‌ونقل اسرائیل اعلام کرده است که در نقاطی که تفکیک جنسیتی اتوبوس‌ها داوطلبانه و غیراجباری باشد، کماکان مانعی در برابر آن ایجاد نخواهد کرد.

«مرکز اسرائیلی اقدام مذهبی» از وزارت یادشده خواسته است که با کنترل شدید مانع از آن شود که تفکیک جنسیتی به زور و اجبار صورت گیرد. این مرکز یک خط تلفنی ویژه دائر می‌کند تا شهروندان مواردی را که در اتوبوس‌ها تفکیک جنسیتی اجباری انجام می شود، اطلاع دهند.