سارکوزی: مسیحیان خاورمیانه قربانی پاکسازی مذهبی شده‌اند

Image caption آقای سارکوزی گفت که حملات اخیر به مسیحیان در خاورمیانه "شریرانه" بوده است

نیکلا سارکوزی، رئیس جمهوری فرانسه گفته است که اقلیت‌های مسیحی در خاورمیانه به قربانیان چیزی تبدیل شده‌اند که او "پاکسازی مذهبی" می نامد.

آقای سارکوزی در سخنرانی سال نو در جمع رهبران مذهبی، حمله‌های اخیر به مسیحیان در منطقه خاورمیانه را برنامه‌ای "شریرانه" خواند که برای پاکسازی مسیحیان از این منطقه طراحی شده است.

پیش از این، پاپ بندیکت شانزدهم در واکنش به خشونت‌های رو به افزایش علیه مسیحیان در خاورمیانه از رهبران جهان خواسته بود تا از آنها مراقبت کنند.

هفته گذشته، بر اثر انفجار یک خودروی بمب‌گذاری شده در بیرون کلیسایی متعلق به مسیحیان قبطی در شهر اسکندریه مصر بیش از ۲۰ نفر کشته شدند.

این حمله بعد از مراسم عشای ربانی شب سال نو میلادی و هنگام خروج مردم از این کلیسا رخ داد.

یک عضو دولت ائتلافی آلمات هم پس از این حمله، خواهان آن شده بود که کمک‌ها به کشورهایی که در آنها مسیحیان مورد آزار و اذیت قرار می‌گیرند، قطع شود.

مسیحیان در مصر که حدود ۱۰ درصد جمعیت این کشور را تشکیل می‌دهند، از آزار و تبعیض شکایت می‌کنند. قبطی‌ها تا چندین قرن پس از فتح مصر توسط مسلمانان در قرن هفتم، همچنان در اکثریت بودند.

در ماه اکتبر هم در حمله‌ای که به یک کلیسای کاتولیک در شهر بغداد عراق انجام شد، بیش از ۴۰ نفر کشته شدند.

در جریان این حمله، مردان مسلح با اشغال یک کلیسا و گروگان‌گیری مسیحیانی که برای مراسم عشای ربانی به آنجا رفته بودند، خواستار آزادی زندانیان القاعده شدند.

مطالب مرتبط