'تلفات' در شورشهای تازه در الجزایر

چند جوان در شهر قسنطینه الجزایر به طرف پلیس سنگ پرت می کنند.
Image caption ریشه این شورشها به گران شدن مواد غذایی، کمبود مسکن و مجموعه ای کلی تر از نارضایتی های سیاسی و اجتماعی مرتبط شده است

گزارشها از الجزایر حاکیست که شورشهای مربوط به بیکاری و گران شدن مواد غذایی در این کشور تا کنون حداقل دو کشته برجای گذاشته است.

روزنامه های محلی نوشته اند که ماموران پلیس در حومه الجزیره، پایتخت در درگیری با شورشیان دو مرد را به ضرب گلوله کشته اند.

شورشها روز چهارشنبه در پایتخت آغاز شد اما بعد به سرعت به سایر مناطق کشور سرایت کرد.

در شهر الجزیره بعد از برگزاری نماز جمعه درگیریهای تازه ای رخ داد و پلیس برای مقابله با جوانانی که سنگ پرتاب می کردند، به فشار آب و گاز اشک آور متوسل شد.

ریشه این شورشها به گران شدن مواد غذایی، کمبود مسکن و مجموعه ای کلی تر از نارضایتی های سیاسی و اجتماعی مرتبط شده است.

دولت، عموم را به آرامش دعوت کرده و پیشتر فدراسیون فوتبال الجزایر کلیه بازیهای آخر هفته را لغو کرد.

استادیومهای فوتبال در الجزایر از معدود مکانهای عمومی در این کشور هستند که مردم در آنجا نارضایتی های سیاسی خود را آشکارا بیان می کنند و به همین دلیل این نگرانی وجود دارد که برگزاری مسابقات فوتبال به ناآرامی ها دامن بزند.

'غارت' ادارات دولتی

خبرنگار بی بی سی در الجزیره می گوید از آغاز سال نو که قیمت بسیاری از اقلام مواد غذایی افزایش شدیدی پیدا کرد، این کشور شاهد شورشهای پراکنده ای بوده است.

اما به گفته خبرنگار ما، اعتراضات در روزهای چهارشنبه و پنجشنبه شدیدتر شده است.

دامنه شورشها به محله باب العود در پایتخت هم کشیده شده است. محله ای که در سال ۱۹۸۸ به کانون جنبش اعتراضی تبدیل شد که بعد تدریجا باعث شورش های اسلامی دهه نود در الجزایر شد.

به گزارش خبرگزاری رسمی الجزایر APS معترضان در طول شب بانکها، اداره های پست و ساختمانهای دولتی را در "چندین شهر شرقی" از جمله قسنطینه غارت کردند.

در چند ماه گذشته قیمت آرد، روغن خوراکی و شکر دو برابر شده است.

وزیر تجارت الجزایر گفته است که مقامات دولت روز شنبه تشکیل جلسه خواهند داد تا راهی برای مهار گرانی اقلام اساسی مواد خوراکی اساسی پیدا کنند.

شورشها در الجزایر به دنبال یک دوره نا آرامی کم سابقه در تونس، همسایه این کشور رخ می دهد.

ناآرامی های تونس هم مانند شورشهای الجزایر با نارضایتی از سیاستمداران این کشور و نگرانی از وضعیت کار و تورم مرتبط دانسته شده است.

مطالب مرتبط