هشت تظاهر کننده در تونس کشته شدند

ناآرامی در تونس
Image caption ناآرامی ها در تونس از ماه گذشته و به دلیل بالاگرفتن اعتراضات عمومی به وضعیت بیکاری و نبود آزادی در این کشور آغاز شد

دولت تونس میگوید که در تازه ترین برخورد ها بین نیروهای امنیتی و تظاهر کنند گان معترض به وضعیت بیکاری در این کشور هشت نفر کشته شده اند.

در بیانیه دولت تونس همچنین گفته شده است که پنج نفر در شهر تاله واقع در جنوب غرب پایتخت و سه نفر دیگر در شهر قصرین کشته شده اند.

گزارش های دیگری که از سوی مخالفان دولت و اتحادیه های کارگری انتشار یافته حاکی است که شمار کشته شدگان به حداقل چهارده نفر میرسد.

همچنین گزارش شده است که دولت برای مهار نا آرامی ها از نیروهای ارتش کمک گرفته است.

پیشتر از شاهدان عینی نقل شد که نیروهای امنیتی برای مقابله با تظاهر کنندگان در شهرهای تاله و قصرین به سلاح گرم متوسل شدند.

به گفته این شاهدان، یک پسر بچه ۱۳ ساله هم در میان کشته شدگان است و گزارشها حاکیست که مرگ او باعث برگزاری تظاهرات گسترده ای در قصرین شده است.

ناآرامی ها در تونس از ماه گذشته و به دلیل بالاگرفتن اعتراضات عمومی به وضعیت بیکاری و نبود آزادی در این کشور آغاز شد.

روز جمعه مقامات آمریکا نسبت به نحوه برخورد دولت تونس با اعتراضات ابراز نگرانی کرد.

پی جی کراولی سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت که واشنگتن از تونس خواسته است که به حق مردم برای برگزاری تجمعات صلح آمیز احترام بگذارد.

راهپیمایی ها در ۱۷ دسامبر در منطقه سیدی بوزید زمانی آغاز شد که مردی در اعتراض به اقدام پلیس در ضبط میوه ها و سبزیجاتش به دلیل نداشتن مجوز فروش، خود را آتش زد.

این مرد روز سه شنبه در گذشت و گزارش شده که مرد دیگری هم در اقدامی اعتراضی خود را با جریان برق کشته است.

برگزاری راهپیمایی های اعتراضی در تونس امری معمول نیست و اصولا تدابیر و مقررات سختگیرانه ای برای کنترل هر گونه اقدام اعتراضی در این کشور وجود دارد.

همزمان در کشور همسایه، الجزایر هم ناآرامی های مشابهی در اعتراض به بیکاری و گرانی مواد غذایی در جریان بوده است.

در چند روز اخیر شورشهایی در چندین منطقه الجزایر رخ داده که دو کشته و صدها مجروح برجای گذاشته است.

مطالب مرتبط