نماینده کنگره آمریکا در 'شرایط وخیمی' قرار دارد

گابریل گیفوردز
Image caption خانم گیفوردز به جناح میانه روی حزب دموکرات نزدیک است

مردی مسلح در شهر توسان ایالت آریزونای آمریکا شش تن را کشته و ۱۳ نفر را زخمی کرده است. یک قاضی فدرال و یک دختر نه ساله از جمله کشته شدگان هستند و یکی از نمایندگان دموکرات آریزونا در کنگره هم به شدت زخمی شده است.

این واقعه روز شنبه (هشتم ژانویه) حدود ساعت ۱۰ صبح به وقت محلی مقابل یک شعبه فروشگاه سوپر مارکت "سیف وی" و هنگامی که گابریل گیفوردز، یکی از اعضای دموکرات مجلس نمایندگان، با تعدادی از ساکنان حوزه انتخاباتی اش دیدار می کرد، اتفاق افتاد.

جان رول، یکی از قضات فدرال مستقر در آریزونا، که در محل حاضر بود نیز از جمله افرادی است که در این واقعه کشته شد. یک دختر نه ساله نیز به قتل رسیده است.

خانم گیفوردز، ۴۰ ساله، از ناحیه سر مورد هدف گلوله قرار گرفته است. او در بیمارستانی مورد عمل جراحی قرار گرفته و به گفته سخنگوی تیم جراحی، حالش "وخیم" است.

مردی به نام جارد لی لافنر، ۲۲ ساله به عنوان مهاجم معرفی شده که توسط شماری از مردم حاضر در گردهمایی خلع سلاح و به پلیس تحویل داده شد. انگیزه وی از این حمله روشن نیست.

پلیس آریزونا معتقد است که سیاستمدار دموکرات هدف اصلی این حمله بوده است. گابریل گیفوردز از میانه روهای دموکرات محسوب می شود.

به نظر پلیس، مهاجم به تنهایی عمل نکرده و به همراه شخص دیگری که هویتش اعلام نشده، به محل آمده بود که هم اکنون ماموران پلیس در پی او هستند.

سخنگوی تیم جراحان شنبه در کنفرانسی خبری گفت که گلوله به سر گابریل گیفوردز اصابت کرده و از آن خارج شده است. وی ابراز خوش بینی کرد که خانم گیفوردز زنده بماند.

تحقیقات اف بی آی

در پی وقوع این حادثه رهبران جمهوریخواه مجلس نمایندگان برنامه جنجالی خود برای رای گیری درباره لغو قانون اصلاح نظام درمانی ایالات متحده را به تاخیر انداخته اند.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، روز شنبه رابرت مولر، رئیس پلیس فدرال (اف بی ای) را به آریزونا اعزام کرد.

آقای اوباما با محکوم کردن این حمله گفت که چنین فجایعی جایی در "جامعه باز" آمریکا ندارد. او از مردم خواست برای خانم گیفوردز و سایر زخمی ها و کشته شدگان دعا کنند.

به گزارش شبکه های خبری آمریکا، مهاجم در فاصله بسیار نزدیکی به خانم گیفوردز شلیک کرد.

خانم گیفوردز بلافاصله با هلیکوپتر به بیمارستان دانشگاه آریزونا منتقل شد.

این سیاستمدار دموکرات در نوامبر گذشته و پس از رقابتی نزدیک با یکی از کاندیداهای جنبش محافظه کار "تی پارتی" توانست برای سومین بار به عضویت مجلس نمایندگان انتخاب شود.

مارک کلی، شوهر خانم گیفوردز، فضانورد آژانس فضایی آمریکا (ناسا) است. آنها دو فرزند دارند.

نانسی پلوسی، رهبر اقلیت دموکرات مجلس نمایندگان، این واقعه را فاجعه ای ملی خوانده است.

او گفت که خانم گیفوردز نماینده شجاع و برجسته ای است که با خود دیدگاه نسلی جدید از رهبران سیاسی را به واشنگتن آورده است.

جان بینر، رئیس جمهوریخواه این مجلس، نیز این سوء قصد را حمله علیه همه مردم دانسته و گفته است خشونت و تهدید به خشونت علیه مقام های دولتی جایی در این کشور ندارد.

جان مک کین، نامزد پیشین ریاست جمهوری و عضو جمهوریخواه سنای آمریکا از آریزونا گفته است کسی که مرتکب این جنایت شده "مایه شرم آریزونا، این کشور و نژاد انسانی است."