هیأت چینی در بریتانیا، وزیر دفاع آمریکا در چین

Image caption لی ککواینگ به دنبال توسعه همکاری های اقتصادی و نظامی چین با کشورهای اتحادیه اروپا است.

هیأتی بلندپایه از مقامات دولت چین در سفر به بریتانیا به دنبال گسترش همکاری‌های اقتصادی با کشورهای عضو اتحادیه اروپا است.

لی که‌چان، معاون نخست وزیر چین که برخی کارشناسان او را نخست وزیر احتمالی آینده آن کشور می‌خوانند، روز یکشنبه در سفر چهار روزه‌اش به بریتانیا وارد اسکاتلند شده است.

گسترش همکاری‌های اقتصادی هدف اصلی این سفر به شمار می‌رود.

آقای لی ریاست هیأت بزرگی از مقامات رسمی از جمله ۶ وزیر دولت چین را به عهده دارد و چندین نفر از تجار و بازرگانان سرشناس چینی او را در مذاکراتش با مقامات بریتانیا همراهی می‌کنند.

در اولین روز از سفر چهارروزه این هیأت بلندپایه چینی به بریتانیا، آقای لی با مقامات اسکاتلند بر سر خرید فناوری مرتبط با انرژی‌های تجدیدپذیر به توافق رسید. این فناوری به تولید برق از زباله مربوط می‌شود و توافق مربوط به آن، حدود ۱۰ میلیون دلار ارزش دارد.

بریجیت کندال، خبرنگار حوزه دیپلماتیک بی‌بی‌سی می‌گوید که دولت چین به دنبال تحکیم روابطش با کشورهای عضو اتحادیه اروپا است.

اتحادیه اروپا بزرگترین بازار محصولات تولید چین است.

به نظر کارشناسان، بریتانیا هم به دنبال دسترسی بیشتر به بازار مصرف در حال گسترش چین است. ضمن آن که جذب سرمایه‌گذاری چین در بخش‌های اقتصادی بریتانیا به منظور ایجاد فرصت‌های شغلی جدید و رشد اقتصادی بیشتر از دیگر اهدافی است که مقامات بریتانیا در مذاکراتشان با نمایندگان دولت چین دنبال می‌کنند.

به گفته خبرنگار بی‌بی‌سی، مقامات چین همچنین به دنبال برطرف کردن چیزی هستند که "گرایش‌های مرتبط با جنگ سرد" می‌خوانند و معتقدند که این گرایش‌ها باعث شده است فروش تسلیحات و نیز فناوری‌هایی با کاربرد دوگانه محدود شود.

"آمریکا چین را دست‌کم گرفته بود"

در عین حال، رابرت گیتس، وزیر دفاع آمریکا هم برای سفری سه روزه به چین رفته است. او در جمع خبرنگاران با اشاره به برنامه‌های دولت چین برای تولید اولین جت‌های جنگنده نامرئی در برابر رادار، گفته است که "به نظر می‌رسد چین در روند تولید این نوع جت‌ها، به مراتب بیش از پیش‌بینی نهادهای اطلاعاتی آمریکا، پیشرفت کرده است."

آقای گیتس گفته است که "پیشرفت‌های نظامی اخیر چین به حدی است که می ‌تواند قابلیت‌های آمریکا را در منطقه اقیانوسیه با خطر روبه‌رو کند."

او همچنین گفته که پیشرفت‌هایی که در بخش تسلیحات انجام می‌شود، نشانگر اهمیت آغاز "گفت‌وگو در زمینه‌های نظامی" است.

او اظهار امیدواری کرده است که دیدارش از چین بتواند زمینه‌ای را برای شکل دادن به همکاری‌های دفاعی بین دو کشور فراهم کند.

گفته می‌شود که سفر آقای گیتس به چین برای فراهم ساختن مقدمات دیدار رسمی هو جینتائو، رئیس جمهور چین از آمریکا است که در اواخر ماه ژانویه انجام خواهد شد.

مطالب مرتبط