نگرانی هندوهای پاکستان از ادامه ربودن دختران هندو

هندویسم
Image caption براساس آمار های منتشر شده جامعه اقلیت هندو حدود 1.8 درصد از کل جمعیت 165 میلیونی اکثرا مسلمان نشین این کشور را تشکیل می دهد که تقریبا 95 درصد شان در ایالت سند اسکان دارند

جامعه اقلیت هندو در پاکستان از ربودن پی در پی دختران جوان هندو ابراز نگرانی کرده است.

هندوهای پاکستانی در ایالت سند می گویند روند ربودن دختران هندو در این ایالت رو به گسترش است.

آشوک کومار سیجوانی، رئیس یک اتحادیه هندو ها، در شهر کراچی می‌گوید: "به عبادتگاه های ما حمله نمی شود، ولی میزان ربودن دختران جوان ما افزایش یافته است. خیلی از این دختران پس از ربوده شدن، مجبور به پذیرش دین اسلام شده اند. این چنین مواردی در کراچی زیاد است. در این میان خانواده های فقیر هندو بیشتر از دیگران متاثر می شوند. وضعیت این جا بسیار بد است."

شهروندان هندوی شهر کراچی می گویند هر چند برخی از دختران هندو با هدف اخاذی ربوده می شوند، ولی در اکثر موارد این دختران پس از ربوده شدن، به ازدواج اجباری با مردان مسلمان و پذیرش دین اسلام مجبور شده اند.

مکیش متن، یک عضو دیگر اتحادیه هندو ها در این شهر اما می گوید اگر دختران بالغ هندو به رضایت خود دین اسلام را بر گزینند، جامعه هندو با آن مشکل ندارد. او گفت: "اگر دختری بالاتر از سن 18 سال باشد، اجازه دارد که هر دینی که بخواهد انتخاب کند، و این هم حقش است که به رضایت و میل خود با هر کسی از هر دینی که باشد، ازدواج کند. ما با آن مخالفتی نداریم."

گروه های حقوق بشری در پاکستان هم از آنچه که روند رو به گسترش ربودن دختران جوان هندو خوانده شده، ابراز تاثر کرده است.

آمنه جتوی، از اعضای کمیسون حقوق بشر پاکستان از حکومت این کشور خواست که برای حمایت از گروه های اقلیت به ویژه هندوها تلاش بیشتر کند.

در این حال مقام های پاکستانی ربودن دختران جوان هندو در ایالت سند را تایید می کنند، اما این را نمی پذیرند که این دختران مجبور به ازدواج با مردان مسلمانان و پذیرش دین اسلام می شوند.

در عین حال موهن لعل کوهستانی، وزیر امور اقلیت ها، در ایالت سند به بی بی سی گفت که در نتیجه تدابیر حکومت میزان ربوده شدن دختران هندو کاهش یافته است.

وی گفت: "پیشتر در هر روز 16 یا 17 تن ربوده می شدند، حالا این رقم کاهش یافته. ولی کاملا از بین نرفته است. حالا روزانه از 5 تا 10 دختر جوان هندو ربوده می شود. ما برای آزادی این دختران تلاش کرده ایم و تلاش های ما در این زمینه هم چنان ادامه خواهد داشت."

آقای کوهستانی افزود که آنها برای جلوگیری از تغییر اجباری دین اقلیت ها تلاش هايی را آغاز کرده اند که شامل تدوین قانونی ویژه ای با این هدف می شود.

نگرانی ها از بابت ربودن دختران جوان هندو در ایالت سند به ویژه در شهر کراچی از زمانی بالا گرفته است که حکومت پاکستان در این روز ها با چالش های مذهبی و سیاسی زیادی دست به گریبان است. بسیاری به این باورند که این چالش ها احتمالا مسئله تداوم ربودن دختران هندو را تحت شعاع قرار خواهد داد.

براساس آمار های منتشر شده جامعه اقلیت هندو حدود 1.8 درصد از کل جمعیت 165 میلیونی اکثرا مسلمان این کشور را تشکیل می دهد که تقریبا 95 درصد شان در ایالت سند اسکان دارند.

مطالب مرتبط