'امیدواری محتاطانه' به بهبود حال گابریل گیفوردز

پزشکان می گویند که معالجات گابریل گیفوردز نماینده کنگره آمریکا که روز شنبه در اثر تیراندازی مردی مسلح در ایالت آریزونا از ناحیه سر زخمی شده بود، تا این لحظه موثر بوده و او پس از عمل جراحی می تواند دستورات ساده پزشکان را دنبال کند.

پزشکان گفتند که "هنوز خیلی زود است" اما آنها "محتاطانه" نسبت به بهبود خانم گیفوردز امیدوارند.

خانم گیفوردز، 40 ساله، از نمایندگان دموکرات ایالت آریزونا در کنگره آمریکا روز شنبه در حالی که در محوطه یک مرکز خرید در نزدیکی شهر توسان این ایالت درحال گفتگو با ساکنان حوزه انتخابی اش بود هدف حمله قرار گرفت.

مرد مسلح پس از شلیک گلوله ای به سر خانم گیفوردز به سوی دیگران هم تیراندازی کرد که منجر به مرگ شش نفر شد.

مرد مهاجم که به نام "جارد لی لافنر" 22 ساله معرفی می شود، بازداشت شده و پلیس سرگرم جستجو برای یافتن یک مرد دوم در ارتباط با تیراندازی است.

جراحان در مرکز پزشکی دانشگاه آریزونا گفتند که خانم گیفوردز هنوز در وضعیتی حساس قرار دارد اما از آنجا که گلوله ای که به سر او اصابت کرده از هر دو نیمکره مغز رد نشده به وضع او امیدوارند.

آنها گفتند که عمل جراحی ابتدا باعث کنترل خونریزی شده، و بعد فشار را از روی مغز برداشته است.

از میان سایر زخمی ها حال پنج بیمار وخیم توصیف می شود.

دکتر پیتر ری مدیر پزشکی واحد "سی سی یو و تروما" در این بیمارستان در یک کنفرانس خبری گفت: "هرگز تصور نمی کردم که چنین چیزی را در محیط اطرافم تجربه کنم. این آزمونی سخت برای همه ماست."

واقعه حدود ساعت ۱۰ صبح به وقت محلی در محوطه سوپر مارکت "سِیف وی" اتفاق افتاد و یک قاضی فدرال به نام جان رول و یک دختر 9 ساله در میان کشته ها هستند.

تعدادی از حاضران در محل حادثه موفق شدند مهاجم را حین حمله مهار کنند که بعدا تحویل پلیس داده شد. انگیزه او از حمله روشن نیست.

پلیس آریزونا معتقد است که سیاستمدار دموکرات هدف اصلی این حمله بوده است.

این حمله با محکومیت گسترده سیاستمداران مواجه شده است و باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا آن را یک "فاجعه برای تمام کشور" خوانده است.

بسیاری از رسانه های خبری این سوال را مطرح کرده اند که آیا فضای تلخ سیاسی چند سال اخیر که با اتهامات شدید سیاستمداران علیه یکدیگر همراه بوده می تواند به این جنایت دامن زده باشد یا نه.

با این حال رهبران جنبش "تی پارتی" که مخالف خانم گیفوردز در انتخابات بودند این حمله را محکوم کرده اند.

گابریل گیفوردز در نوامبر گذشته و پس از رقابتی نزدیک با یکی از کاندیداهای جنبش محافظه کار "تی پارتی" توانست برای سومین بار به عضویت مجلس نمایندگان انتخاب شود.

مارک کلی، شوهر خانم گیفوردز، فضانورد آژانس فضایی آمریکا (ناسا) است. آنها دو فرزند دارند.

مطالب مرتبط