جدایی طلبان باسک 'آتش بس دائمی' اعلام کردند

اتا
Image caption در تاریخ پنج سپتامبرگذشته، گروه اتا آتش بس یک طرفه اعلام کرد

اتا، گروه جدایی طلبان باسک، آتش بس دائمی اعلام کرده و می گوید به مبارزات مسلحانه خود برای جدا شدن از اسپانیا برای همیشه پایان داده است.

در بیانیه ای که در یک روزنامه طرفدار این گروه انتشار یافته، اتا اعلام کرده که یک آتش بس دائمی و همه جانبه را که بازرسان بین المللی می توانند آن را تحت نظر بگیرند، رعایت می کند.

وزیر کشور اسپانیا در واکنش به این خبر گفت اتا یک بار دیگر از اعلام یک آتش بس قطعی و غیرقابل برگشت برای پایان دادن به خشونت ها سر باز زده است.

اتا در تاریخ پنج سپتامبر گذشته، به طور یک جانبه اعلام آتش بس کرده و گفته بود چنانچه دولت اسپانیا حاضر به از سرگیری مذاکرات شود، از مبارزه خشونت آمیز با هدف کسب استقلال برای همیشه دست برخواهد داشت.

ولی دولت اسپانیا در آن زمان بدون فوت وقت واکنش نشان داد و گفت اتا در هیچ یک از بیانیه هایش خود را متعهد به زمین گذاشتن دائمی اسلحه نکرده است.

گفته می شود به دلیل کاهش طرفداران اتا، فعالان مسلح این گروه از جانب شاخه سیاسی اتا تحت فشار قرار گرفته اندکه به مبارزات مسلحانه خود پایان دهند.

سال گذشته برای اولین بار در سی سال گذشته، یک دولت منطقه ای که ناسیونالیست نبود در باسک بر سر کار آمد.

علاوه بر این، دستگیری شماری از رهبران اتا در اسپانیا و فرانسه موجب تضعیف این گروه شده است.

در سال 2006، پس از بمبگذاری اتا در فرودگاه مادرید که منجر به کشته شدن دو نفر شد، گفتگوهای بحث انگیز صلح دولت اسپانیا با رهبران اتا متوقف گردید.

گروه اتا در گذشته پنج بار اعلام آتش بس کرده ولی هر بار پس از مدتی دوباره به حملات خشونت آمیز متوسل شده است.

این گروه مدت طولانی برای استقلال ایالت باسک با دولت اسپانیا در جنگ بوده است.

این مبارزات خشونت آمیز تا کنون بیش از 820 کشته به جا گذاشته است.

مطالب مرتبط